Snapchat kişisel verileri paylaşıyor iddiası gündeme bomba gibi düştü. Akıllı cihaz kullanıcıları cihazlarına eğlenceli uygulamaları yüklemeyi seviyor. Ancak işin içinde güvenlik riski olunca işler değişiyor.

Son dönemlerin en popüler uygulamalarından biri olan Snapchat kişisel verileri kullanmak için kullanıcılardan izin alıyor. Ancak uygulama geliştiricilerinin gerekli gereksiz birçok veri için izin istemesi çoğu zaman veri güvenliği ile ilgili endişelerin artmasına yol açıyor.

Yüklenen uygulamaların elde elttikleri verileri ne amaçla kullandıkları ise muamma. En çok rahatsızlık veren konulardan biri ise bu verilerin üçüncü parti uygulamalar ile paylaşılma ihtimalinin olması.

Snapchat Kişisel Verileri Paylaşıyor

Snapchat Kişisel Verileri Paylaşıyor Mu?

Yakın tarihlerde sosyal medya lideri olan Facebook kişisel bilgileri 3. parti uygulamalar ile paylaşması sonucunda büyük sıkıntı yaşamıştı.

Bugünlerde ise Snapchat uygulaması kullanıcı verilerini paylaşmak için 3. parti uygulamalara izin vermeye hazırlanıyor. Snapchat uygulamasının en son beta sürümünde Connected Apps adında bir seçenek var. Bu seçenek kullanıcılara kişisel verileri yönetme ve izin verme imkanını sağlıyor.

Eğer seçeneği aktif ederseniz 3. parti uygulamalar verilerinize ulaşabiliyor. Kullanıcılar Connected Apps seçeneği ile hesaplarına erişen uygulamaları görebiliyorlar. Ancak izin vermeme seçeneğiniz de mevcut. Raporlara göre kullanıcılar Connected Apps uygulaması ile bütün izinleri yönetebilecekler.

Snapchat Kişisel Verileri Paylaşıyor

Diğer Uygulamalara izin Vermek Doğru mu?

Twitter, Google, Facebook gibi sosyal mecralar artık veritabanlarını yaratıp kendilerine ait bir kullanıcı ekosistemi oluşturmaya çalışıyorlar. Snapchat resmi kanallar aracılığı ile kişisel verilerin paylaşımı ile ilgili bir çalışma yapacağını belirtmedi. Ancak beta sürümünde olan Connected Apps eklentisi bu çalışmanın çok yakın bir vadede olabileceği hakkında fikir vermiyor değil.

Aslında Shapchat şu anda da Bitmoji ve Shazam gibi uygulamalara entegre bir sistem kullanıyor ve kullanıcılarının bu uygulamalara da izin vermesi adına gerekli izinleri alıyor. Connected Apps seçeneği ile hangi uygulamaların verilerinize erişebileceğini görmek olumlu bir adım olarak değerlendirilirken, iyi bir haber de hangi uygulamanın hangi veriye erişim sağladığını da takip edebilecek olmak.

Ancak bir çok kullanıcı Snapchat uygulamasını kullandığı için başka uygulamalara izin vermek zorunda olmaktan hiç memnun değil. Uygulamanın kullanıcıya bunu dikte etmesi, bir seçenek olarak sunsa dahi bazı kullanıcıları rahatsız etmiş durumda. Bakalım önümüzdeki günlerde uygulama, bu özelliği ile ilgili nasıl geri bildirim alacak?

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.