Westland Survival bir macera ve MMORPG oyunu. Vahşi batının amansız rekabetinde ve kurak iklimde madenler, ağaçlar, tavşanlar ve domuzlardan sağladığımız kaynaklar, kuyumuzdan çektiğimiz sular ile hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Oyun, Google Play Store’da 4.3, Apple App Store’da ise 4.2 puana sahip. Oyunun puan ortalaması bence gayet düşük. Görüntü kalitesi, görev çeşitliliği ve bir hayatta kalma oyununa göre çok iyi özelliklere sahip. Düşük puan verenler büyük ihtimalle yüksek seviyelere ulaştıktan sonra yapacak bir şey bulamayan kullanıcılardır ki olumsuz yorumlar bu konuda yazılmış. Bir de açık dünya oyunu olarak haritanın büyütülmesini isteyenler de var.

Westland Survival: Hayatta Kalmak için Kendi Çiftliğini İnşa Et!

Oyunun hikayesinde, konvoyumuzun hain bir haydut pususuna düşürülmesi sonucu tek başımıza ortalıkta dımdızlak kalmış şekilde başlıyoruz. Karakterimizin amansız öfkesi ile hızlı bir şekilde kendimize yeni bir yaşam alanı oluşturmamız gerekiyor. Geliştirdiğimiz çiftliğimiz ve karakterimizin güçleriyle hem bizi pusuya düşüren haydutlardan intikam alacağız, hem de vahşi batının en iyi kovboyu olmaya çalışacağız.

Westland Survival ‘da dımdızlak kaldığımız nokta kurak bir ortam ve harabe bir evin bulunduğu bir yer. Barınmak ve diğer haydutlardan korunmak adına öncelikle evimizi onarmalıyız. Bunun için alanda bulunan ağaçları kesmemiz, odun ve taş toplamamız gerekiyor. Harita üzerinde ağaçlar, madenler ve taşlık alanlar bulunuyor. Bu yerlerden malzemeleri elde ederek evimizi onarıyoruz. Susuzluğumuzu gidermek için bir kuyu ve açlığımızı dindirmemiz için ise alandaki tavşan, kurt ve domuzları avlıyoruz.

Evi onarmaya devam ettikçe, evin içerisindeki bazı yapıları da aynı şekilde onarmalıyız. Evdeki onarılması gereken yapılar bize oyunun ilerleyen safhalarında malzeme sağlayacak. Marangoz masası, taş kesici, dokuma tezgahı, atölye, demirhane gibi yapıları inşa ederek, gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Oyun İçi Görevler ve Açık Dünya

Vahşi yaşamın tam orta noktasında kurduğumuz çiftliğimizde yapılması gereken onarımları yaptıktan sonra -veya onarımlara devam ederken- görevlere koşmalıyız. Görevler ilk başlarda sadece çiftliğimiz içerisinde geçiyor, ilerleyen seviyelerde ise açık dünyanın kapılarına gönderiyor. Aynı zamanda görevlerden kazandığımız ödüller gelişmemiz adına büyük yardım sağlıyor.

Çok oyunculu ve rol yapma oyunlarının açık dünya olması çok doğal bir durum olduğu gibi bence oyundaki harita da gayet büyük. Oyuna başladığım ilk dakikalarda açık dünya haritasında birçok kez kayboldum. Neymiş kuaför arıyormuşum da şehre gitmem lazımmış da falan filan. Kardeşim kuaförün nerede olduğunu bir simge ile göstersene, kurda köpeğe akşam yemeği oluyordum az kalsın.

Hayatta kalma demişken, oyunda açlıktan ve susuzluktan ölme var. Kuyudan suyu almazsanız ve içmezseniz, hayvan avlayıp ateşte pişirmez ve yemezseniz birkaç saniye içerisinde ölüyorsunuz. 1 saatlik canlandırma bekleme süresi bulunuyor. Bu süre dolduktan sonra ise cesedinizin olduğu yerden gidip envanterinize her şeyinizi geri koyabiliyorsunuz. Ama anladığım kadarıyla ölümünüz kendi çiftliğiniz yerine açık dünyada gerçekleşirse başka bir oyuncu gelip her şeyinizi alabiliyor.

Westland Survival

West Survival: Kendi Karakterini Yarat

Oyunun türü rol yapma olduğu gibi kendi karakterimizi de çeşitli şekillerde kendimiz yaratabiliyorsunuz. Demin bahsettiğim kuaföre gidip ten rengimizi, saç ve sakal stillerimizi istediğimiz şekilde düzenleyebiliyoruz. Sakal dedim ama oyunda kadın karakter de var rahat olabilirsiniz.

Bunların dışında oyunda seviye atladıkça yükseltmeniz gereken bazı statlarınız bulunuyor. Bu özelliklerinizi geliştirerek oyunda çok daha rahat ilerleme kaydedebilirsiniz. Statlar ise;

  • Hasar: Seçeceğiniz silah ile saldırı hızınızın düşük olmasına rağmen tek atışlarda yüksek hasar verebilirsiniz.
  • Saldırı Hızı: Seçeceğiniz silahla saldırı gücünüzün düşük olmasına rağmen fazla sayıda atış yaparak yüksek hasar verebilirsiniz.
  • Savunma: Bu özelliği yükselterek gelecek vuruşlardan daha az hasar yersiniz.
  • Ruh: (Belki de oyunun en çekici, en iyi, en güzel karakter özelliği) Ruh puanınızı artırmak, hayvanlar ve diğer yaratıkları kontrol etmenizi sağlar. Ki bence bu özellik bana Kızılderilileri andırdı. (Oyundaki Kızılderili kıyafetleri de mevcut, dilerseniz ya da bulabilirseniz bu şekilde de ilerleyebilirsiniz.

Westland Survival

‎Westland Survival - Cowboy RPG
‎Westland Survival - Cowboy RPG
Westland Survival: Kovboy RPG
Westland Survival: Kovboy RPG