Instagram ve Facebook dün gece çöktü, kullanıcı ne yapacağını şaşırdı. Olayın ardından pek çok sosyal medya kullanıcısı soluğu Twitter’da aldı. Konuyla ilgili pek çok yorum yazıldı.

Instagram ve Facebook

Instagram ve Facebook Çöktü, İşte Nedeni!

Dün gece yarısı, tüm dünya için sosyal medya tarihinin en trajik olaylarından biri meydana geldi. Instagram ve Facebook çökünce şaşkına dönen kullanıcılar, olayla ilgili düşüncelerini Twitter üzerinden paylaştı.

Aslında çöken, yalnızca Instagram ve Facebook değildi. Ayrıca Messenger ve WhatsApp da bir süre erişilemez durumdaydı. Erişim sağlanamamasının nedeni kullanıcıları hayli meraklandırdı. Gerçek ise daha sonra ortaya çıktı. Facebook bir ağ sorunu yaşıyordu ve bu da sosyal platformların bir süre erişilemez hale gelmesine yol açtı.

Instagram ve Facebook servislerine erişimde meydana gelen bu sıkıntı, kullanıcıları hayli üzdü. Kullanıcılar durumla ilgili “Hesabınıza tarafımızdan kaynaklanan bir sorun sebebiyle şu an ulaşılamıyor. Sorunun kısa sürede çözülmesi bekleniyor. Birkaç dakika sonra tekrar deneyin” uyarısı ile karşılaştı.

Instagram ve Facebook

Problem Kimleri Etkiledi?

Olayın gece yarısı gerçekleşmesi nedeni ile Türkiye’deki kullanıcılar sorundan çok fazla etkilenmedi, ancak dünya genelinde pek çok kullanıcı sorunu fazlasıyla hissetti. Dünyanın farklı yerlerinden pek çok kullanıcı, yaşadığı sorunun ardından Twitter’a koştu.

Sorun birkaç saat içinde çözüldü ancak bu, konunun Twitter’da trend topic olmasını engelleyemedi. Üstelik Facebook ile ilgili pek çok sayıda alaycı tweet atan kullanıcılar durumu ti’ye aldı.

Bazı kullanıcılar ise sorunun neden kaynaklandığını anlamak için Twitter’a girdi. Bu da yeni kullanıcı davranışlarının nasıl evrildiğinin de en güzel kanıtı oldu. İnsanlar Google’da aramak yerine benzer sorunları yaşayan kişilerin yorumlarını okumayı tercih ettiler.

Birkaç saat içinde çözüme kavuşturulan problemin ardından kullanıcılar derin bir nefes aldı. Problem belli başlı bir bölge ile sınırlı değildi. Bu nedenle 90 dakikada çözüme kavuşturulan bu problemin etkisi oldukça fazla oldu. Dünya çapında pek çok kullanıcı durumu bazen eleştirerek bazen de alay ederek yorumladı.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.