iOS ARKit uygulamaları, artık daha çok hayatımızda! Hava durumundan, fitness uygulamalarına, sanal alışveriş uygulamalarından, çeşitli kullanışlı araç ve sevilen oyunlara kadar oldukça geniş yelpazede bir uygulama ağı sunan Apple’ın sanal gerçeklik teknolojisi ARKit, kullanıcılarına yeni ve sıradışı bir deneyim sunuyor.

Sistemin mantığı ise gayet basit, duvarların ve yerin nerede olduğunu tahmin ediyor, bulunulan alanın basit geometrik tasarımını hesaplıyor. Sistem, herhangi ekstra bir donanım ihtiyacı hissetmiyor. iOS 11 işletim sistemi kullanmanız yeterli.

iOS ARKit Uygulamaları

iOS ARKit Uygulamaları Milyonlarca Kez İndirildi

Apple tarafından yaratılan artırılmış gerçeklik teknolojisi ARKit, geçtiğimiz Eylül ayında iOS’un son işletim sistemi ile birlikte kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Edinilen son bilgilere göre, ARKit uygulamalarının indirilme sayısı 13 milyonu aştı. Uygulamaların indirilme istatistiklerine bakıldığında, her geçen gün yükselen ve popülerleşen bir eğilim gösterdiği kolaylıkla anlaşılıyor.

iOS ARKit Uygulamaları

En Çok İndirilen Uygulamalarda “Oyunlar” İlk Sırada

İndirilme sayıları 13 milyonu bulan uygulamaların başında yüzde 47 gibi ciddi bir oranla oyunlar geliyor. Hemen ardından yüzde 14’le çeşitli araçlar ve sonrasında sırasıyla eğlence ve lifestyle uygulamaları geliyor.

iOS ARKit Uygulamaları

Zirvedeki ARKit uygulaması AR Dragon

ARKit temelli oyunların bu denli popüler olmasının altında yatan en önemli nedenlerden biri, hiç şüphesiz Pokémon Go uygulaması. Uygulama ilk çıktığı andan itibaren sektörü kasıp kavurmuş, dünyanın dört bir yanında en çok oynanan oyun haline gelmişti.

Pokémon Go her ne kadar artırılmış gerçeklik temeline dayanan bir oyun olsa da ARKit ile geliştirilmediği için yapılan sıralamalarda aynı kategoride yer almıyor. AR Dragon bu altyapıya sahip en çok geliştirme oranına ve indirme sayısına sahip uygulama unvanını uzun süredir muhafaza ediyor.

Ücretsiz uygulamalarda AR Dragon liderliği korurken, ücretli uygulamalarda ise CamToPlan Pro adlı uygulama en fazla indirme sayısına sahip oldu.

‎AR Dragon
‎AR Dragon
Developer: PlaySide
Price: Free+
‎CamToPlan PRO
‎CamToPlan PRO
Developer: Tasmanic Editions
Price: $17.99

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.