iPhone 8 modellerinin ne zaman çıkacağı, fiyatlarının ne olacağı ve ne gibi yeniliklerle sunulacağı uzun süredir merakla bekleniyordu. iPhone onuncu yılını doldururken Apple, Apple Park’tan yaptığı canlı yayın ile meraklılarına iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı tanıttı. Aşağıda, içinde birçok yenilik barındıran bu yeni iPhone modelleri hakkında ayrıntılar bilgiler verilmektedir. Gelin birlikte iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın yeni özelliklerini inceleyelim.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın Ekran Özellikleri

Yeni iPhone modellerinde beklenen en temel değişiklik, ekran ve kasa oranında yapılacak değişiklikti. Daha önce çıkan iPhone 6, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin tasarımında en çok bu konu eleştirilmişti. Ayrıca iPhone 8’de yeni ekran teknolojilerinin uygulanması bekleniyordu. Rakip firmaların yöneldiği çerçevesiz ekran teknolojisinin artık yeni iPhone modellerinde de olması bekleniyordu. Ancak ne yazık ki bu beklentiler boşa çıktı. Apple, ekran kasa oranında ve yeni ekran teknolojisi kullanımında kayıtsız kalmış görünüyor. iPhone 6’dan bugüne süregelen standart iPhone görüntüsü ve ölçüleri aynen korunmuştur. iPhone 8 ekranı yine 4.7 inç ölçüsündedir. iPhone 8 Plus ekranı ise 5.5 inç’tir. iPhone 8’in ekran çözünürlüğü 1,334 x 750 iken, Plus modelinin ekran çözünürlüğü 1,920 x 1,080’dir.

Ayrıca iPhone 8, daha önceki modellerde olduğu gibi, ekranı bastırma şiddetine duyarlı hale getiren 3D Touch teknolojisine sahiptir. Bu özellik aynı zamanda alınan ve gönderilen fotoğraf, video ve linkleri daha hızlı şekilde paylaşma imkanı vermektedir. Bir diğer özellik de ekranın değişen ortam koşullarına göre renk ve parlaklık değerlerinin aktif olarak değişmesini sağlayan True Tone teknolojisidir. Bu teknoloji ile güç tasarrufu da sağlanmaktadır.

iPhone 8 Plus Ayrıntıları

Yeni iPhone modellerinin hepsinde de Retina HD bir ekran bulunmaktadır ve bu iPhone modelleri 3D Touch ve True Tone teknolojilerine ev sahipliği yapmaktadır. Yeni modeller, bu teknolojiler sayesinde oldukça geniş bir renk gamutuna sahiptir. Renk gamutu, dijital resimlerin doğadaki gerçek renklere orantısıdır. Genelde bu oran, yüzde 80 civarındadır ancak üstün teknoloji kullanan cihazlarda yüzde 97’lere kadar ulaşmaktadır. Yüksek renk gamutu sayesinde ekrandaki renkler, son derece canlı ve gerçeğe yakın görüntülenebilmektedir.

iPhone 7 modellerinde olduğu gibi arka tarafında 12 megapiksel çözünürlüğünde iki adet kameraya ev sahipliği yapan iPhone 8 Plus, 4K çözünürlükte 60 fps video kaydı gerçekleştirebiliyor.

Yani tasarım yönünden ekranda bir değişiklik olmasa da iPhone 8’de kasanın ilk defa cam ile kaplandığı görülüyor. Çelik ile güçlendirilen kasa bu şekilde oldukça korunmalı durumdadır ve tasarım olarak bu görünüm önemli bir yeniliktir. Kasanın boyutları 143.5 x 71 x 7.3 milimetredir. Ayrıca CENELEC (Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi) tarafından belirlenen koruma sınıfına göre (ingress protection) IP68 kodu almıştır. Bunun anlamı iPhone 8, toza karşı ve su altında uzun süre kalmaya karşı korumalıdır.

Apple iPhone 8

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın Teknik Özellikleri

Yeni iPhone modellerinde, toplam 6 çekirdekli Apple 11 Bionic işlemci kullanılmıştır. Bu işlemcinin özelliği, bir önceki model olan A10 işlemciye göre en az yüzde 25 daha yüksek performansa sahip olması ve çoklu çekirdek kullanımında performansını yüzde 70’lere kadar çıkarabilmesidir. Bu şekilde yeni Apple A11 işlemci ile iPhone 8, üst düzeyde performans kazanmış olmaktadır.

Apple 11 Bionic işlemcinin iki çekirdeği sürekli olarak yüksek performans modunda çalışmaktadır. Diğer dört çekirdek ise daha az güç gerektiren durumlarda çalışmaktadır. Düşük güç tüketimine sahip dört çekirdek Mistral, üst seviyede performans sağlayan iki çekirdek ise Monsoon modeldir. Yani iPhone modellerinde toplam altı işlemci çekirdeği kullanmaktadır.

Apple 11 işlemci, grafik kullanımında yüzde 30 daha yüksek performans sunmaktadır ve A10 modeline göre göre çok daha düşük enerji tüketmektedir. iPhone 8 üzerinde daha önceki modellerde olduğu gibi 2 GB bellek, Plus modelinde ise 3 GB bellek bulunmaktadır. iPhone 8, hücresel ve genişbant veri transferine sahip olan ve internet hızını artırmak için kullanılan ve LTE-A (LTE-Andvanced) bağlantı standardına ve Bluetooth 5 gibi daha yeni bir standarda sahiptir. Bunun yanında cihazda, Apple Pay’e özel NFC sistemi de bulunuyor. Yakın alan iletişimi adı verilen bu sistem, mobil cihazlar ve bilgisayarlar ile etkileşim amaçlı tasarlanmış, kablosuz ve kısa mesafeli, kişisel bir iletişim teknolojisidir.

iPhone 8 modellerinin depolama alanı, kullanıcının tercihine göre 64 GB ile 256 GB arasında değişmektedir. iPhone 8’in ağırlığı 148 gram, iPhone 8 Plus’ın ağırlığı ise 202 gram’dır.

iPhone 8 Kamera

iPhone 8 Modellerinin Kamera Özellikleri

Uzun zamandır 12 megapiksel ana kamera sensörü kullanan Apple, yeni modelde megapiksel olarak bir değişikliğe gitmemiştir. Ancak kamerası, çok yüksek bir video performansına sahiptir. Kameranın çözünürlüğü 4K olup kayıt hızı 60fps’dır. 1080p’de bu hız 240fps’a kadar çıkabiliyor. Ön kamera ise 7 megapiksel sensör var. Diyafram değerleri ise ön kamerada f/2.2, arka kamerada ise f/1.8.

Kısaca önceki modellere göre kamerada bazı iyileştirmeler yapılmış olsa da sadece video performansı ile dikkat çekmektedir. Yine de kamera açısından iPhone 8 Plus ve iPhone X modelleri daha şanslı sayılabilir. Ayrıca Apple A11 yonga seti içinde bulunan yeni görüntü sinyal işlemcisi, düşük ışık koşullarında bile daha başarılı çekimler yapılmasına ve yüksek çözünürlüklü video kayıtları elde edilmesine imkan vermektedir.

Bu arada Plus modelinde, yükseltilmiş gerçeklik teknoloji kullanımı ön plandadır. Keza kameraya portrait lighting adı verilen yeni bir özellik daha eklenmiştir. Kameraya eklenen son bir yenilik de alan derinliği olarak bilinen bokeh özelliğidir. Çekim sırasında odak noktasının dışında kalan alanları bulanıklaştırmak demek olan bu özellik son günlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Kablosuz Şarj

iPhone 8 Modellerinin Batarya Özellikleri

Apple tarafından iPhone 8 modellerinin batarya ömrü konusunda tam bir ayrıntı verilmiş değil. Bu nedenle büyük bir olasılıkla bu yeni modellerin pil ömrü, iPhone 7 ile benzer özellikte olacak. Yani 14 saate kadar konuşma süresi 12 saate kadar internet kullanım süresi olması beklenmektedir. Ancak iPhone 8’in bu konuda çok önemli iki farkı bulunmaktadır. Bunlardan biri kablosuz şarj desteğine sahip olması, diğeri ise hızlı şarj desteğine sahip olmasıdır.

Yeni iPhone Modelleri Ne Zaman Piyasaya Sunulacak ve Fiyatı Ne Olacak?

Büyük bir olasılıkla iPhone 8 modelleri Eylül ayı ortasında meraklıları ile buluşacak. Yeni iPhone modelleri için 15 Eylül’de ön siparişlerin alınması ve 22 Eylül’de de satışa sunulması beklenmektedir.

iPhone 8’in fiyat aralığının 699 Dolar ile 849 Dolar arasında olması beklenmektedir. Plus modelinin fiyat aralığı ise 799 Dolar ile 949 Dolar arasında bekleniyor. Bu arada iPhone X’in fiyat aralığı da 999 Dolar ile 1149 Dolar arasında olacak. Ancak ülkemizde satışa sunulacağı tarih ve fiyat konusunda daha bir açıklama yapılmamıştır.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.