iPhone iOS 12 ile dikkat çeken yenilikleri kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Gözler 4 Haziran’a çevrildi. WWDC etkinliğinde, iOS 12 sürümü de tanıtılacak.

iPhone iOS 12

iOS 12 Neler Getirecek?

iOS 12 sürümü için sızan bilgiler, gelecek yenilikler ile ilgili dikkat çeken detaylar içeriyor. Peki iOS 12 ne tür yeniliklerle gelecek?

Edinilen bilgiye göre; iOS 12 ile birlikte telefonlar geçiş kartına dönüşecek. NFC teknolojisi olarak isimlendirilen özellik, telefonunuzun temassız kart şeklinde kullanılmasını sağlayacak. Ayrıca telefonu okutarak ödeme yapma işlemi de son sürüm ile gelecek.

Aslında bu özellik, ülkemizde çok popüler değil. Ancak özelliğin Amerikalı ve Avrupalı kullanıcılar için olmazsa olmaz olduğunu belirtelim.

Bu nedenle de Apple, NFC özelliğini geliştirmeyi hedefliyor. iOS 12 sürümünde üçüncü parti geliştiricilere NFC çipine erişim hakkı tanındı. Bu da yalnızca ödemede değil, başka ek özelliklerde de yeniliklerin sinyallerini verdi.

Apple Pay, artık yalnızca ödemelerde değil; ulaşımda da bir sanal geçiş kartı işlevi görecek.

iPhone iOS 12

Sanal Geçiş Kartı Geliyor!

iPhone cihazlarında yer alan NFC çipleri, artık RFID etiketlerini de okuyabilecek. Bunun anlamı ise şu: Telefonlarınız kontrollü olarak geçiş yapılan kapıları ardına kadar açabilecek. Mesela bir otele gittiğinizde NFC ile ödeme yaparsanız, odanızın kapısını da iPhone cihazınızla açabileceksiniz.

iPhone iOS 12 Sürümü ile Her Kapıyı Açacak!

Özellik şu an için son aşamada. Üstelik deneme süreci de devam ediyor. Edinilen bir bilgiye göre kart özelliğinin ilk denendiği yer de Apple’ın kampüsü olan Apple Park. Çalışanlar kampüse giriş yaparken iPhone cihazlarını kullanıyor.

Özelliğin iyi şekilde çalışıyor olması da test aşamasından yakın bir zamanda çıkacağının sinyallerini veriyor. iPhone kullanıcıları, bu özellik sayesinde kredi kartı, geçiş kartı gibi nesneleri taşıma zorunluluğundan sonsuza dek kurtulacak gibi görünüyor. Bakalım özellik ne zaman Türkiye’deki kullanıcılar için aktif olacak…

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.