Apple’ın iPhone X lansmanından beri belki de en çok dikkat çeken ve tartışılan yeniliği, kullanıcılara sunduğu Face ID (Yüz Tanıma) özelliği oldu. Biyometrik kimlik doğrulama sistemi olan Face ID, çok daha güvenli olması nedeniyle Touch ID’nin pabucunu dama atacak gibi gözüküyor. iPhone X Face ID özelliği ile kullanıcılarının güvenlikle ilgili endişelerini tamamen ortadan kaldırmak ve son teknolojinin keyfini sürmelerini sağlamak istiyor.

Yeni iPhone modellerinde varsayılan güvenlik sistemi olarak seçilen Face ID’nin kullanımı, özellikleri ve buna benzer detaylar ile ilgili her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bu yazımızı sizler için hazırlamış bulunuyoruz.

iPhone Modelleri Yüz Tanıma Özelliğine Kavuştu!

Apple markasının 10. yıla özel olarak çıkardığı iPhone X modelinin şüphesiz en cazip noktalarından birisi, Face ID özelliği. Yüz tarama sistemi olarak kullanılacak olan bu özellik sayesinde, akıllı telefonunuzu içiniz rahat bir şekilde kullanmanız hedefleniyor. Tek güvenlik sistemi olarak kullanılacak olan yüz tanıma sisteminde, en gelişmiş özellikleri görebileceğinizin altını çizmek isteriz. Dilerseniz klasik parola sistemini kullanmanız da mümkün, ancak ek güvenlik önlemleri isteyenler için bu özellik ideal.

Android telefonlarda yıllardır kullanılan yüz tanıma teknolojisinin daha gelişmiş bir sürümü olan iPhone X Face ID özelliğinin, kullanıcıları önemli ölçüde cezbetmesi bekleniyor. Sırf bu özelliği için almak isteyeceğiniz iPhone X modelinde üç boyutlu olarak yüzünüzün haritasını çıkarılıyor ve sonraki kullanımlarınızda ekrana bakarak telefon kilidini açmanız sağlanıyor.

Yazımızın devamında bu sistemi kullanmak için bilmeniz gereken bazı detaylara değineceğiz. Face ID’yi hangi şartlarda çalıştıracağınızı, kullanmak istemediğinizde devre dışı olup olmadığını ve karanlık ortamlarda nasıl çalıştığını öğrenmek, güneş gözlüğü gibi tanınmanızı etkileyecek olan ürünlerle kullanıp kullanılmayacağınıza dair tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarını böylece alabileceksiniz.

Face ID

iPhone X Face ID Özelliği Ne Kadar Güvenli?

Bu özelliği kullanmaya başlamadan önce, aklınızdaki bazı sorulara yanıt bulmanız gerekiyor. Çünkü Touch ID özellikleri ile parmak okutma sayesinde açılan kilit sistemleri, kullanıcıların uyku halinde olması durumunda, parmak izlerini bir başkasının okutmasıyla açılabilecek sistemler olarak görülüyor ve güvenlik konusunda bazı soru işaretlerine neden oluyordu. Face ID özelliğinde buna benzer durumların yaşanıp yaşanmayacağını sorgulamakta olan teknoloji severlerin aklındaki bazı soru işaretlerini gidermek istiyoruz. Buna göre Face ID kullanmaya başladığınızda, cihazınızı açabilmek için gözlerinizin tam anlamıyla açık olması ve cihaza doğrudan bakıyor olmanız gerekiyor. Bu koşul nedeniyle telefonun uyku hali gibi durumlarda kişinin yüzüne tutulmasının bir anlamı kalmıyor.

Gece vaktinde veya karanlık bir ortamda bu özelliği nasıl kullanacağınızın yanıtını da hemen aktarıyoruz. Cihazın sensörleri sayesinde ortamın ışıklı olmasına gerek duymadan veya gece vakti yüzünüze yansıtılan bir ışık olmadan cihazı açabiliyorsunuz. Gündüz ise yine güneşli havalarda veya her türlü aydınlatma durumunda cihazı yüzünüze tutarak kilidini açmayı başarabilirsiniz.

Diğer bir husus ise güneş gözlüğünün takılması halinde bu uygulamanın çalışıp çalışmadığına dair yöneltilen sorular. Apple tarafından düzenlenen etkinlikte ilk olarak okuma gözlüklerinin sorun yaratmayacağına dair açıklamalara yer verilse de, sonrasında piyasadaki pek çok gözlüğün sorun yaratmadığına dair açıklamalar peş peşe geldi.

Face ID’nin yüz haritasını çizmesinden dolayı, birbirine çok benzemekte olan ikizlerin bu kilidi açmaya çalışması halinde nasıl bir sonuç alacaklarını kestirmek ise şuan için zor görünüyor. Ancak Business Insider’ın tek yumurta ikizleriyle yaptığı bir denemede iPhone X’in doğru sonuçlar verdiği ve ikizleri birbirinden ayırt edebildiği gelen bilgiler arasında. İkizlerin videoda anlattıklarına göre, iPhone X ikizlerin Face ID yoluyla birbirlerinin telefonunu açma girişimlerini başarıyla engelliyor.

Touch ID kullanmak yerine Face ID kullanmak

Cihazınızın yüz tanıma özelliği ile açılmasını istemezseniz, Touch ID’de olduğu gibi farklı seçenekleri tercih etme hakkınız da bulunuyor. Bir parola seçerek cihazınızı klasik kilitleme sistemleriyle de kullanabilirsiniz. Hali hazırda Touch ID kullanılmakta olan uygulamalar için ise Face ID güncellemelerinin gelmesini beklemeniz gerekmiyor. Uygulamaları, doğrudan Face ID özelliği ile kullanmaya başlayabileceksiniz.

Face ID (Yüz Tanıma) Özelliği Nasıl Çalıştırılır?

iPhone X modelinde Home butonunun kaldırılması ile Touch ID’ye veda eden kullanıcılar, artık neredeyse tüm işlemler için yüz tanıma sistemini kullanabilecek. iPhone X Face ID özelliği ile sadece cihazın kilidini açarken değil, uygulamalar üzerinden işlem yaparken veya film, albüm gibi müzikleri satın alırken, App Store veya iTunes gibi alanlarda işlem yaparken de güven içinde hareket edecekler. Bu yeni özelliğin bir diğer kullanım alanı Animojiler ise iPhone X’in gelişmiş sensörleriyle yaratılıyor ve keyifli bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Face ID’yi ayarlayabilmek için neler yapmanız gerektiğinin yanıtını aktarmak istiyoruz.

“Ayarlar”dan Face ID kısmına gelerek “Parola” bölümüne girdiğinizde, “Başla” dediğiniz andan itibaren yüzünüzün taranmaya başladığını göreceksiniz. Ekranda belirecek olan çember içerisinde yüzünüzü hareket ettiriyor ve böylece yüz haritanızın çıkarılmasını sağlıyorsunuz.

Bu işlemin ardından yüzünüzü başarıyla tanıtmışsanız, şimdi sırada cihazınızı yüzünüze tuttuğunuz andan itibaren otomatik bir şekilde açılmasını sağlamak var. Bunun için bir ayarı daha açık hale getirmeniz gerekiyor.

“Ayarlar”dan, “Ekran ve Parlaklık” kısmına gelmeli ve “Uyandırmak için Kaldır” seçeneğini açık bir hale getirmelisiniz. Böylelikle başka bir düğmeye dokunmadan cihazı doğrudan yüzünüze tuttuğunuzda telefon kilidini açabilirsiniz. Aksi halde ilk olarak cihazı açmak için yan kısmında bulunan tuşu kullanmanız gerekir.

Face ID (Yüz Tanıma) Özelliği Kapatılır mı?

Bu özelliği herhangi bir sebepten dolayı kullanmak istemeyenler, kapatmak için birkaç yöntemi deneyebilirler. Bunlardan en kolay ve basit olanı, tıpkı açma yönteminde olduğu gibi bu özelliği ayarlardan devre dışı bırakmak.

“Ayarlar”dan “Face ID ve Parola” kısmına gelerek en alt kısımda bulunan devre dışı bırakmayı aktif hale getirebilirsiniz. Bunun dışında cihazı yeniden başlattığınızda, kilit ekranında 5 kez başarısız girişiniz olduğunda Face ID’yi devre dışı bırakma imkanınız bulunuyor.

Yakında iPhone X satışlarının başlamasıyla Face ID özelliği, kullanıcılar tarafından birebir deneyimlenmeye başlayacak. Bakalım Face ID, lansmandaki talihsizliğin aksine iyi bir performans göstererek kullanıcıların kalbini kazanmayı başarabilecek mi?

Sizin iPhone X’in bu yeniliği ile ilgili görüşleriniz nedir? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.