Apple geçtiğimiz günlerde, 10. yıla özel olarak hazırladığı Apple Özel Etkinliği’ni düzenledi. Etkinlikte iPhone serisinin en çok merak edilen ve Android amiral gemisi telefonlardan farklı özellikleri olan iPhone X tanıtıldı. Apple Park Steve Jobs Theatre’da gerçekleştirilen etkinliğin sonuna doğru tanıtılan telefonun özelliklerinden en çok göze çarpan kısmı, senelerdir Apple’dan beklenen tasarım değişikliği oldu.

OLEG ekranı HDR destekli olarak dizayn edilmiş ve bunun yanında üç boyutlu yüz tarama sistemi yani Face ID, Touch ID yerine tercih edilmiş. Kablosuz şarj özelliği ile desteklenen iPhone X, daha şimdiden kullanıcıların desteğini almaya başladı. Lansmanda iPhone 8 ve 8 Plus ardından tanıtılan iPhone X, iPhone 8’in neden aceleye getirildiğinin bir cevabı niteliğinde oldu. iPhone X özelliklerine bakıldığında iPhone 8 ve 8 Plus’ın, birer hazırlık aşaması olduğunu anlayabiliyoruz. Apple getireceği iddialı yenilikler için yatırım yapmaktan çekinmeyen gerçek bir marka. Şimdi gelelim iPhone X özelliklerine…

1Face ID (Üç Boyutlu Yüz Tarama)

Yüz tarama sisteminin senelerdir Android cihazlarda kullanıldığı biliniyor; fakat iPhone X ile bizlere tanıtılan Face ID, çok daha güvenilir ve pratik görünüyor. Biyometrik kimlik doğrulama sistemi sayesinde fotoğraf ya da maske ile kandırılamayan bir sistem geliştirilmiş. 30 binin üzerinde noktayı analiz ederek güvenli giriş sağlıyor. Yapay öğrenme teknolojisi sayesinde, ıslak da olsanız tanıma sistemi işliyor. Üç boyutlu yüz tarama sistemi, Touch ID özelliğini şimdiden gerilerde bıraktı.

2True Tone Ekran Özelliği

Ekranın beyaz dengesini, ışık sıcaklığına göre dengeleyen bu özelliği, ilk olarak iPad’lerde görmüştük. True Tone özelliği, artık iPhone X ile daha da yakınımızda. Gelişmiş ortam ışığı sensörleri sayesinde capcanlı bir görüntü sağlıyor. iPhone X ile gelen bu özellik, aynı zamanda gözlerin daha az yorulmasını sağlıyor. Aslında True Tone, diğer iPhone cihazlarda da mevcut. iPhone 8 ve 8 Plus’ta da mevcut olan bu özellik, iPhone X ekran çözünürlüğünün daha iyi olmasından dolayı daha fazla dikkat çekiyor. OLED ekran ve HDR desteği sayesinde, True Tone daha keyif verici bir hal alıyor.

3iPhone X Kamera Özellikleri

Cihazların en çok merak edilen özellikleri arasında hiç şüphesiz kamerası geliyor. iPhone X özellikleri arasında bu detaya da kesinlikle yer verilmiş. iPhone X ile sınırsız olarak 4K video kaydı yapma şansınız olacak. Telefonun arka kamerası saniyede 60 kareye kadar 4K video kaydına izin veriyor. Face ID ve True Tone özelliklerinden sonra bize bir muhteşem özellik daha sunuyor. Ayrıca arka kamerası saniyede 240 kareye kadar 1080p yavaş çekim şansı tanıyor. Ekran özelliğinin HDR destekli OLED ekran olması da ayrı bir keyif verici etken.

4Portre Işığı ve True Depth

Hemen hemen her cihazlda bulunan arka planın bulanıklaştırılması özelliği, iPhone X ile geliştirilmiş. Portre ışığı modu, yüz hatlarına yansıyan ışıkların algoritmasını hesaplayarak harika efektler yaratıyor. Doğal ışık özelliği ile yüzünüz netleştirilerek arka plan bulanıklaştırılıyor. Stüdyo ışığı özelliği ile yüze aydınlık veriliyor ve ön plana çıkarılıyor. Sahne ışığı özelliğinde ise arka plan siyah ve yüze spot ışıkları vuruyor görüntüsü sunuyor. Gerçek alan derinliği ile kullanabileceğiniz bu özellikler sayesinde çok daha keyifli selfie’ler çekebilirsiniz. Telefonun kaydırma özelliği ile pratik olarak kullanabileceğiniz bu özellik, en çok merak edilen yenilikler arasında yerini alıyor. True Depth kamerası ve Apple A11 Bionic çip sayesinde profesyonel çekimleri mümkün hale getiriyor.

5Animojiler In, Emojiler Out Dönemi

Emojileri yıllardır eğlenerek kullanmamıza rağmen iPhone X özellikleri arasında gelen Animojiler, artık yeni tercihler kısmında dikkat çekiyor. True Tone Face ID ve True Depht kamera özelliklerinden sonra en yeni ve eğlenceli özellik olan animojiler ile kendimizi emojilerin yerine koyabiliyoruz. Cihaz, True Depth kamera A11 Bionic çip sayesinde, 50 ve üzeri kas hareketimizi animoji karekterler üzerine yükleyerek kameraya yansıtabiliyor. Animoji özellikleri sayesinde sevdiğimiz sevimli bir hayvan ya da karekter haline bürünebiliyor ve mesaj olarak gönderim yapabiliyoruz.

6Nöral Sisteme Sahip Apple A11 Bionic Çip

Apple A11 Bionic çip, nöral sisteme sahip ilk çip olması ile önemli bir özellik taşıyor. Gözlemleyerek öğrenme özelliği barındıran ve cihaza bu özelliği yansıtan A11 Bionic çip, yapay zeka için tasarlanmış bir donanım. Nöral sistemi sayesinde mekan, kişiler gibi detaylarda ayırt etme imkanı veriyor. Çip için Çinli üretici Huawei tarafından üretilen yapay zeka destekli mobil işlemci Kirin 970’in çok daha fazla geliştirilmiş hali diyebiliriz. iPhone serisi içinde en ileri özelliklere sahip bu cihaz ile teknolojinin hızını daha iyi anlama şansımız oluyor.

7Sanal Butonlar iPhone X’te Yok

Çerçevesiz ve sonsuz ekranıyla dikkat çeken iPhone X, ekranının alt tarafından ödün vermeyen ilk telefon olarak bir ilke imza attı. Telefonlarda alt kısımda sanal butonlar bulunması, ekranda kayba yol açtığı için iPhone X bu konuya da çözüm getirmiş gözüküyor. iPhone X özellikleri arasında görsel açıdan birçok yenilik var. Bu özellik de bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. iPhone X ile Home butonu kaldırıldığından bu alan ekrana dahil oluyor.

iPhone ilk çıkışı ile de birçok kullanıcının ilk tercihi olmuştu. Şimdi de bu ivmeyi kırmadan yoluna devam ediyor. Bakalım ilerleyen dönemlerde başka ne gibi yenilikler ile karşılaşacağız.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.