iPhone X çentikli ekran ve dikey arka kamera sistemli tasarımıyla Apple şirketinin bu zamana dek ürettiği akıllı telefonlar arasında gerçekten de sıra dışı bir özelliğe sahip. Hatta öyle ki günümüzde bu telefon modelini Android işletim sistemine sahip birçok akıllı cep telefonu modelleri de adeta “taklit etti”.

12 Eylül 2017 tarihinde ilk kez piyasaya sürülen iPhone X cep telefonu modeli her açıdan birçok fonksiyonel özellikleriyle iPhone kullanıcılarının hafızasından çıkmayacak üstün tasarıma sahip.

Elbette ortada duran tüm bu seçkin özellikleri de yakın bir zamanda rakip şirketlerin taklit etmesine neden oldu.

iPhone x

iPhone X TrueDepth Özelliğiyle Büyüledi

iPhone X modelinde kullanıcılarının asla unutamadıkları özellikten birisi kuşku yok ki Truedepth özelliği. Bu özelliği aslında bir yüz tanıma özelliği olmasına rağmen diğer modellerden ayrıcalıklı bir yeri var.

Işığın olmadığı karanlık ortamda dahi rahatlıkla yüz tanıma özelliğine sahip olan bu model gerçekten de bir ilk olma özelliğine sahipti. Bu durum da her anlamda cep telefonunun dikkat çeken özellikleri arasında yer almakta.

iPhone x

Samsung ve Huawei’den Taklitler

Öte yandan Apple şirketinin piyasaya sürdüğü arka dikey ekran, Truedepth karanlıkta bile yüz tanıma özelliği gibi sıra dışı tasarımlar dünyanın en çok telefon üreticisi olan Samsung şirketi ve yine bir diğer telekomünikasyon şirketi Huwaei tarafından taklit edilerek yeni modeller bir ilk olarak tanıtıldı.

Ancak zaten içerisindeki çoğu özellik iPhone X modelinde çoktan bulunuyordu. Nitekim bu özelliğe bağlı olarak hem çentik ekran tasarımı hem de dikey arka kamera sistemi her açıdan Huawei’nin Pro20 modelinde de aynı takliti gerçekleştirmesi anlamına geliyordu.

Nitekim Apple’ın daha az üretip daha çok kazanmaya devam etmesi kuşkusuz taklitçilikten uzak özgün tasarımlar yaratmasına bağlı oluyor.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.