Daha önce sizlere sayılarla ilgili farklı bulmaca oyunlarından bahsetmiştim. Şimdi ise kelime bulmaca oyunlarından birisini anlatacağım. Kelimecim Türk geliştiriciler tarafından tasarlanmış bir kelime bulmaca oyunu. Mağazalarda gördüğünüz kelime oyunlarının bir harmanı gibi denebilir.

Oyunda amaç çengel bulmaca oynamakla neredeyse aynı. Bazı kısımları verilmiş kelimeleri birbirine bağlı olarak bulmanız gerekiyor. kelimecim

Kelimecim İnternetsiz de Oynanıyor

Uygulama internete ihtiyaç duymuyor. İnternet paketinizin olmadığı bir anda veya Wi-Fi ağının olmadığı bir yerde rahatça oynanabiliyor. Aynı zamanda oyun herhangi bir kayıt istemiyor. İndirir indirmez oynamaya başlıyorsunuz.

Oyuna başlarken paketlerden birisini seçerek başlıyorsunuz. Turuncu, yeşil, kırmızı, mor, sarı ve mavi olmak üzere 6 paketi var. Turuncu 128, Mavi 250 adet bulmacaya sahip. Geri kalan paketler 100’er bulmaca içeriyor. Zorluklar, seviye atladıkça artıyor.

Her bir bölümde eğlenceli ve farklı sözcük temalarının yanı sıra aynı zamanda bilgi verici kelimeler de var. Bir paket seçip oynamaya başlıyorsunuz ve bir kelimenin üzerine tıklayarak, kelimenin ipucunu görebiliyorsunuz. O ipucuyla ve verilen harflerle kelimenin ne olduğunu bulmaya çalışıyorsunuz.

kelimecim

Eğer kelimeyi bulamazsanız, oyunun size başlarken verdiği sınırlı ipuçlarını kullanarak bulabilirsiniz. İpuçlarınız biterse üzülmeyin, dilerseniz satın alarak dilerseniz de reklam izleyerek ipucu kazanabiliyorsunuz.

Uygulamanın bir diğer özelliği ise bulamadığınızda bulmacayı bir arkadaşınıza gönderip sorma imkanınız da var. Kelimeleri bulmaya çalışırken aşağıda size verilen harfleri kullanıyorsunuz ve tıpkı Kelimelik oyununda olduğu gibi harfleri karıştırabiliyorsunuz da.

Dilerseniz oyun alanının renklerini de ayarlardan değiştirebiliyorsunuz. Bir sürü renk seçeneği var ve bence bu sıkıcılaşmama açısından güzel düşünülmüş.

 

Birden Fazla Dil Desteği!

Kelimecim bir Türk yapımı demiştim. Oyuna tabii ki Türkçe başlıyoruz fakat dilerseniz ayarlardan oyunu İngilizce veya Almanca yapabiliyorsunuz. Hatta uygulama yurt dışında “Wordivity” ismiyle de bulunabiliyor ve farklı paket ve kelimelerden oluşuyor.

Böylesine güzel işlerin Türkiye’den çıkıyor olması beni çok gururlandırıyor ve önceki yazımda da bahsettiğim gibi desteklemeyi ihmal etmemeye çalışıyorum. Sizler de benim gibi kelime oyunlarını, bulmacaları seviyorsanız ve aynı zamanda destek olmak istiyorsanız aşağıdaki linklerden indirerek oynayabilirsiniz.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.