Playrix’i belki hiçbirimiz duymadık, ilgimizi çekmedi ve araştırmadık. Aslında firma ücretsiz mobil oyunlar yaratan bir mobil oyun geliştiricisi. Firmayı duymamış olsak bile birkaç oyununa illa ki denk gelmişizdir, oynamışızdır ya da reklamını görmüşüzdür. Township, Fishdom, Wildscapes ve Manor Matters gibi bilinen, sevilen oyunları yapan aynı firmadan bir oyun tanıtımı yapacağım: Homescapes.

Uygulama reklamlarındaki sürekli karşımıza çıkan oyun Google Play Store’da 4.3, Apple App Store’da ise 4.4 puana sahip. 100 milyondan fazla indirmeye sahip oyuna yapılan yorumların başında gelen kelime ise şu: Bağımlılık. İnsanlar o kadar çok oynamış ve bırakamamış ki oyunu bitirip yeni güncellemeyi bekleyenler de, teyze oyunu deyip haftalardır oyunu oynayan da var.

HomeScapes: Austin Çocukluğunu Geçirdiği Eve Geri Döner! 

Hikayeyi anlatan sinematikten anladığım kadarıyla, oyundaki kahramanımız Austin, ailesi ile beraber mutlu çocukluğunu geçirdiği evine geri döner. Yıllar önce beklenmedik bir şekilde bu evden ayrılan Austin’in ger dönüşü pek de iç açıcı olmaz. Evdeki sorunlar gırla, arızalı yerler, dağılmış odalar, aklınıza gelip gelemeyecek her türlü ev arızası ile karşı karşıya kalıyor. Görsen öğrenci evi sanırsın mübarek, bu nasıl ev.

Neyse, oyunun hikayesi ve tatlı sinematiğinden sonra kolları sıvıyoruz. Eve giriş kapısının hemen önündeki yolluğun tamire ihtiyacı var. Bunun için yeni halıya ihtiyacımız olacak. Bu tür yenilemeler için oyun bize Candy Crush’taki gibi bir bulmaca veriyor. Bulmacada istenilen malzemeyi tamamlayarak evdeki ihtiyacı giderme şansı buluyoruz.

Homescapes

Bu tür bulmacaları tamamladıktan sonra evi kendi zevkimize göre düzenliyor olmamız çok tatlı olmuş. Sims’te yaptığımız gibi evin her türlü ihtiyacını giderirken alınacak yeni malzemenin tercihi bizim ellerimizde. Alınacak her yeni eşyada ise birden çok seçeneğimiz olması da güzel olmuş.

Farklı Bulmacalar Farklı Hikayeler

Aslında tam ikizim için yapılmış bir oyun ama oynarken kafayı yememesi ve akli dengesini kaybetmemesi için henüz haber etmedim. Kendisi bir temizlik manyağı ve bu oyundaki Austin’in evini pür-i pak etmeden oyunu bırakmazdı.

Temizliklere devam ederken işin güzel kısımlarından birisi de oyundaki farklı bir bulmaca tipi. Candy Crush’taki gibi değil de kendine özgü bir tarzı var. Reklamlarda gördüğümüz gibi birkaç çengeli yerinden oynatarak istediğimiz şeyin ya da kişinin Austin’in yanına gelmesine yardımcı oluyoruz. Bu bölümler gerçekten kafa yakabiliyor.

Homescapes

Bu tarz bulmacalardan kazandığımız altınlarla evin sorunlarını gideriyoruz. Her yeni alınacak eşya ya da giderilecek sorunda farklı altın sayılar var. Bazen tek bir bulmaca tamamlamak sorunun giderilmesinde yeterli olmuyor. Başka bulmacalar da tamamlamalı ve gereken altını elde etmeliyiz.

Homescapes aynı zamanda hafif bir açık dünya havası da yaratmış durumda. Oyun içerisindeki farklı karakterlerle de etkileşim içerisine girebiliyor. Bir kediyle bile…

Sizler de oyunu indirmek ve Austis’e yardım etmek isterseniz aşağıdaki linklerden oyunu indirebilirsiniz.

‎Homescapes
‎Homescapes
Developer: Playrix
Price: Free+
Homescapes
Homescapes
Developer: Playrix
Price: Free

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.