Herkese merhabalar arkadaşlar uzun zamandır yazı yazamıyorum; iş, okul, ödevler ve vizeler derken bu süreçte zamanımı çok fazla alan şeyler oldu. Şimdi ise birazcık bir boşluk buldum ve hemen yazı yazmaya koyulmak istedim. Korona günleri de devam ederken Sağlık Bakanlığı’nı sıkı bir şekilde takip etmeye devam de ediyorum. Birkaç gün önce açıklanan, yapılacak bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. T. C Sağlık Bakanlığı’nın özel olarak bu süreç için oluşturmuş olduğu Hayat Eve Sığar uygulaması.

Hayat Eve Sığar

Hızlıca Kayıt Olun, Günlük Mobil Korona Testini Cevaplayın

Uygulamayı indirdikten sonra minik başlıklardan oluşan minik bir uygulama öğrenim sürecini göreceksiniz. Aslında çoğu uygulamada okunmadan geçen bir bölüm fakat bu adımları dikkatlice okuyun. Çünkü, uygulamanın bu süreçte bize Koronavirüs’ten korunmamız için büyük bir yararı olacak. Aynı zamanda uygulamaya giriş yapar yapmaz bildirimlere izin, uygulamanın konumunuzu kullanmasına da izin vermesinde çok büyük yarar var.

İlk olarak uzaktan Koronavirüs testine girebiliyorsunuz. Uygulamanın 24 saatte bir sizlere sorduğu sağlık sorularına cevap vererek en azından kısmi de olsa test yaptırıyorsunuz. Durumunuzu 24 saat içerisinde tekrardan kontrol ederek testi günde bir olacak şekilde yapabilirsiniz. Koronavirüs’ten etkilendiğinizi düşünüyorsanız uygulama ekranında bulunan ”Bana en yakın sağlık kuruluşunu bul” veya ”ALO 184” hattını arayarak yetkililer ile görüşebilir, gerekirse tedavi altına da alınabilirsiniz. Unutmayın, buradan alacağınız bilgiler kesin/nihai sonuçlar değil sadece tavsiye/öneri niteliği taşımaktadır.

Hayat Eve Sığar

Konumunuzun Kullanılmasına İzin Verin, Tehlikeli Noktalarda Anlarda Bildirim Alın! 

Bildirimlere izin verdiniz ve konum kullanılmasına da yeşil ışığı yaktınız diyelim. Bu adımlardan sonra uygulamada bulunan ”Yoğunluk” sekmesine tıklıyoruz. Bu özelliği kullanabilmemiz için kayıt olmamız gerekiyor. Eksiksiz şekilde doğru bilgileri girdikten sonra bu sekmenin önemini daha çok anlayacaksınız.

İlk önce T.C kimlik numaranızı sonrasın da babanızın ismini ve doğum yılınızı girerek kayıt oluyorsunuz. Kaydınız tamamlandıktan sonra uygulamada haritaya yönlendirileceksiniz. Bu haritadan Türkiye üzerinde enfekte olan kişilerin yoğun olduğu bölgeler kırmızı renkle ”Enfekte” olarak, ”Riskli” bölgeler sarı, kendinizi eve kapatmış, kişisel izolasyonunda olan bölgeleri ise gri renkte ”Evde İzolasyon” şeklinde göreceksiniz. Uygulamanın konumunuza erişimine izin verdiğiniz taktirde dışarıda olduğunuz vakit bölgenize göre bildirimler alacaksınız. ”Riskli bölgelere yaklaşıyorsunuz”, ”Burada enfekte sayısı çok fazla gibi” uyarılar telefonunuza bildirim olacak gelecektir.

Hayat Eve Sığar – Ailem Sekmesi ile Yakınlarınızdan da Haberdar Olun 

Uygulama içerisinde ”Ailem” sekmesinde rehberinizden veya telefon numarası ile ekleyeceğiniz kişilerin dışarı çıktıkları anlarda nerelerde olduğunuz görecek, riskli mi, enfekte mi yoksa evde izolasyona girmiş bir yer mi olup olmadığını rahat bir şekilde anlayacaksınız.

Bu özellik ile ailenizden -ya da bu sekmeye kimi eklediyseniz artık- haberdar olmak istiyorsanız öncelikle sizin ve sonrasında da kaydettiğiniz kişilerin de uygulamaya sahip olması gerekiyor. Aynı zamanda bu kişiler de bildirimleri açmalı, konumlarının kullanılmasına izin vermeli. Bu bağlantılar kurulduğu taktirde sosyal mesafe ve bireysel izolasyona geçtiğimiz bu günlerde ailemizin risk durumunu da bir nevi gözleyebileceğiniz.

Hayat Eve Sığar

Not: Uygulamanın daha çok yeni olduğunu belirtmek isterim. Haliyle hatalar, buglar çıkacaktır. Ki çıkmış, yorumlarda okuduğuma göre sorun yaşayanlar var. Ki ben de yaşadım T.C kimlik numaramı, baba adımı ve doğum yılımı doğru girmeme rağmen uygulama kabul etmedi. Yorumlara T.C Sağlık Bakanlığı’nın verdiği cevaplara göre, uygulama yakın zamanda çok daha kullanışlı ve hatasız hale gelecektir. Uygulamayı düşünen, fikir babası olan ve yapımda emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekiyor.

Dışarı çıkmak zorunda kaldığınız anlarda sosyal mesafeye veya bireysel izolasyon alanlarınızda iken sizler de Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanmak istiyorsanız aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Hayat Eve Sığar Türkiye!

‎Hayat Eve Sığar
‎Hayat Eve Sığar
Hayat Eve Sığar
Hayat Eve Sığar

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.