LinkedIn, dünyanın en büyük ticari merkezli sosyal medya platformlarından biri, ancak kullanıcı büyümesi, geçen yıl daralmaya başlamıştı. Yatırımcılar çok endişelenmedi çünkü LinkedIn’in kullanıcı sayısını güçlendirmek için bir planı vardı. Ne yazık ki, LinkedIn 18 milyon kullanıcı olmayan e-posta adresini satın alarak bu planı gerçekleştirdi.

İrlanda Veri Koruma Komisyon Üyesi’nin Cuma günü duyurduğu raporda, LinkedIn’in 18 milyon e-posta adresini, sitenin üyesi olmayan kişileri hedef alan facebook reklamları için kullandığını kabul ettiği ortaya çıktı.

linkedIn 18

Bu açıkça, Avrupa’da faaliyet gösteren web sitelerini (veya Avrupa’ya da hizmet veren web sitelerini) kullanıcılara kişisel verilerinin nasıl kullanıldığını açıklamaya zorlayan GPDR ve birkaç gizlilik yasasına aykırı.

Dahası, LinkedIn’in kullanıcı verilerini algoritmik olarak üyelerine networkler oluşturmak için kullandığı ortaya çıktı. Başka bir deyişle, LinkedIn otomatik olarak ilgili kullanıcıların kişisel verilerini, tabii ki onların haberleri olmadan kullanarak networkleri kuracaktı.

linkedin 18İrlanda Veri Koruma Komisyon Üyesi’nin önerisi “Bu konuyla ilgili ön hesaplama işlemlerini durdurmak ve 25 Mayıs 2018’den önce (yani GPDR’ın devreye girdiği tarihten itibaren)bu tür işlemlerle ilişkili tüm kişisel verileri silmek”. Değinilen “ön hesaplama işlemleri” DPC’nin otomatik olarak oluşturulan networkler için kullandığı bir terim.

LinkedIn’in Güvenlik Şefi Denis Kelleher, TechCrunch’tan gelen talebe şöyle cevap verdi:

“DPC’nin 2017’de bir reklam kampanyasıyla ilgili şikayeti incelemesi ve tam işbirliği yapmasını takdir ediyoruz. Ne yazık ki, içinde olduğumuz zor süreçler ve prosedürler takip edilmedi ve bunun için üzgünüz. Uygun önlemleri aldık ve bunun bir daha olmayacağından emin olmak için çalışma yöntemimizi geliştirdik. Denetim süresince, üye olmayanlar için veri gizliliğini iyileştirebileceğimiz bir alan daha tespit ettik ve sonuç olarak uygulamalarımızı gönüllü olarak değiştirdik.”

linkedIn 18

Asıl Soru, LinkedIn 18 Milyon Üye Olmayan Kullanıcının E-Posta Adreslerine Nasıl Erişti?

LinkedIn, kullanıcı verilerini kötüye kullanmada ateş altında olan sosyal medya şirketlerinden en sonuncusu. Dünya’nın en geniş networküne sahip Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’de bu yılın başlarında kişisel verilerin kötüye kullanımından dolayı kongre önüne çıkarılmış ve soruları cevaplamıştı.

Dönemin vebası olarak adlandırabileceğimiz kişisel verilerin kötüye kullanımı, artık biri, ikiyi geçmiş durumda. Umuyoruz ki skandallar çoğalmak yerine azalır ve bizler de kişisel verilerin kullanımı gibi bir şüphemiz olmadan sosyal medya ağlarını kullanmaya devam ederiz.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.