Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg özür dileyerek veri skandalı ile ilgili gerekli önlemleri alamadıklarının altını çizdi. Zuckerberg, Avrupa Parlamentosu’nda siyasi grup başkanları ile bir araya geldi ve açıklamalarda bulundu.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg Özür

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Özür Dileyerek Dikkat Çekti

Veri skandalı Facebook’un uzun süre gündeme gelmesine neden oldu. Konuyla ilgili en çok başı ağrıyan isim hiç şüphesiz şirketin CEO’su Mark Zuckerberg. Daha önce de özür dileyen Zuckerberg, bu kez de Avrupa Parlamentosu’nda benzer bir açıklamaya imza attı.

Zuckerberg, “Sorumluluklarımızı yeterince geniş bir şekilde ele alamadık. Bu bir hataydı ve bunun için özür dilerim. 2016’da Rusya’nın müdahalelerini belirlemekte çok yavaştık. O zamana kadar daha çok siber saldırılara odaklanmıştık.” diyerek özrünü yineledi.

İnsanların iletişimde kalmalarını sağlamanın öncelikleri olduğunu açıklayan Zuckerberg, bu imkanların kullanıcılara zarar vermemesi için fazla çaba harcamadıklarını da itiraf etti.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg Özür

Zuckerberg Hatasını Kabul Etti

Zuckerberg hatasını kabul etti ve seçimlere etki eden veri skandalına neden olan hatalı kullanımlar hakkında tedbirli olamadıklarının altını çizdi. Zuckerberg, “Bu bir hataydı ve bunun için özür dilerim.” dedi.

Zuckerberg’e göre gerekli düzenlemelerin yapılması zaman alacak. Ancak bu konuda kararlı davranılacağının altını çizen Zuckerberg, önemli yatırımlar yapacaklarını ve bu sayede güvenlik tedbirlerini artıracaklarını açıkladı. Facebook kurucusu, insanların veri güvenliğinin kar etmekten daha önemli olduğunu belirtmeyi de ihmal etmedi.

Mark Zuckerberg, yaşanan Cambridge Analytica skandalı sonrası benzer bir sorunla karşılaşmamak için daha dikkatli davranacaklarını açıkladı. Artık Facebook, uygulamaların kişisel verilere erişimlerini sınırlandıracak. Bununla birlikte de kullanılmayan uygulamaların erişimlerini kesecek. Ayrıca kullanıcılar da bu erişimleri engellemek için daha fazla imkana sahip olacak.

Skandalın ardından kullanıcılarını kaybetmeyerek büyük bir başarıya imza atan Facebook’un önümüzdeki günlerde güvenlik ile ilgili ciddi önlemler alması bekleniyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.