İtalyanca yayın yapan Aggironamenti Lumia isimli internet sitesinde geçenlerde bir haber çıktı. Bu habere göre; Microsoft firması, iOS ve Android işletim sistemlerini kullanan akıllı telefon ve tabletler üzerinden fotoğraf ve video gibi görsellerin aktarımı konusunda yeni bir uygulama geliştiriyor. Bu yeni uygulama sayesinde kullanıcılar, artık akıllı telefon ve tabletlerinde bulunan görselleri, masaüstü bilgisayarlarına hızlı ve kolay bir şekilde aktarabilecekler.

Bu yeni uygulamanın yakında Windows 10 kullanıcılarına, test amaçlı olarak açılacağı söyleniyor. Bu şekilde aynı Wi-Fi ağını kullanan bütün akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlar arasında fotoğraf ve video aktarımı hızlıca gerçekleşebilecek.

Aslına bakılırsa bu, yeni bir şey değil. Bugün bilgisayarlarda bulunan Microsoft OneDrive uygulaması, zaten bu özellikte. Bu uygulama arka planda çalıştırılarak fotoğraf ve video görüntüler, Windows 10 işletim sisteminin Fotoğraflar uygulamasına aktarılabiliyor. Ancak Microsoft, yeni geliştirdiği uygulamayla, OneDrive kullanarak görsellerini yedeklemeyen kullanıcılara da erişmek ve bu kullanıcıları da kendi ağına dahil etmek istiyor.

Microsoft Mobil Dünyada Yarışı Bırakmak İstemiyor

Tabii bu çerçevede Windows 10 içindeki Fotoğraflar uygulaması da yenilenmiş olacak. Bu arada geliştiriciler, Fotoğraflar uygulamasına yeni temalar, özel efektler ve müzikler de ekleyecek. Hatta Fotoğraflar uygulamasına farklı efektler gösteren farklı çıkartmalar da ilave edilecek. Bunlar henüz söylenti olsa da Microsoft firmasının zaten bu konuda birşeyler yapması bekleniyordu. Çok yakın bir tarihte uygulamanın test sürümünün, Windows Insiders programı üyelerine açılacağı tahmin ediliyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse Windows Insider uygulaması, Microsoft tarafından geliştirilen bir program ve çeşitli uygulamaların test sürümlerini takip etmek ve kullanıcı geri bildirimlerinden yararlanmak amacı ile kullanılıyor. Bu şekilde uygulamanın hatasız olarak piyasaya sunulması hedefleniyor.

Microsoft, bu çalışmasıyla iOS ve Android işletim sistemlerini daha etkin hale getirmek istiyor. Bunun için de akıllı telefonların ve tabletlerin masaüstü bilgisayarlar ile çok daha kolay anlaşabilmesinin yollarını arıyor.

Fotoğrafların aktarımını kolaylaştıracak bu yeni uygulama için Windows 10 uygulamalarına bir sekme eklenecek. Ancak diğer taraftan internet tarayıcısı Edge’in, iOS ve Android işletim sistemi versiyonları da hazırlanıyor.

Microsoft’un bu yeni uygulaması hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce OneDrive uygulaması varken alternatif olarak böyle bir uygulamaya gerçekten gerek var mıydı? Düşüncelerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.