Microsoft’un 2 yıl önce piyasaya sürdüğü Arrow LauncherMicrosoft Launcher Beta sürümüyle yayına girdi. Böylelikle hem yeni bir isim kazandı hem de güncellendi.

Microsoft firması, 2015 yılının sonlarında Windows deneyimi yaşatan Arrow Launcher ismiyle yayınladığı uygulama ile Android telefonlara yepyeni bir görünüm kazandırmıştı. Arrow, Microsoft firmasının resmi bir uygulaması olmasa bile Microsoft Garage çalışanları tarafından istedikleri zaman geliştirebildikleri programlardan biriydi. Artık bu durum değişti ve Arrow, Microsoft Launcher adıyla yenilenerek Android uygulaması olarak diğer programlar arasında yerini aldı. Sadece isim değişiminden ibaret olmayan bu yenilik, uygulamanın ilk sürümünde de yer alan Microsoft Fluent Design System’in Windows 10 dışında kullanılmasını ve uygulamaya eklenen birçok yeni özelliği de içeriyor.

Microsoft Launcher

Microsoft Launcher Beta Ne Tür Yenilikler Getirdi?

Microsoft Android başlatıcısına birçok yeni özellik ekledi. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz “Bilgisayarda devam et” özelliği. Android telefonların PC ile sorunsuzca bağlantı kurup çalışmasına imkân tanıyan bu özellik, Apple ürünlerinde kullanılan Handoff özelliğine benziyor. Bu özellik ile Microsoft Launcher kullanıcıları, herhangi bir dosyayı paylaşıma açmaya gerek kalmadan, Android telefonlarındaki bir metin veya resim dosyasını, Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarında düzenleyebilecekler. Bu özelliği kullanabilmek için 17 Ekim’de yayınlanacak olan Windows 10 Fall Creators güncelleştirmesini yüklemek gerekiyor.

“The Feed” Özelliği

Microsoft Launcher uygulaması birçok yeni özellik içeriyor. Bu yeni özelliklerden biri olan “The Feed” oldukça etkileyici. Tamamen özelleştirilebilen Feed, önemli olayları, başlıca haberleri, en çok kullandığınız uygulamaları, yaptığınız son işlemleri ve sık görüştüğünüz kişileri tek bir ekranda görmenizi sağlıyor. Kullanıcılar Feed arkaplanı için “şeffaf”, “koyu”, “açık” seçeneklerinden birini tercih edebiliyorlar. Ayrıca Windows 10’da olduğu gibi tema renklerini de istedikleri gibi kişiselleştirebilme imkânına sahipler.

Android cihazlar için geliştirilen Microsoft Launcher, oldukça hızlı bir uygulama. Ayarları ve tasarımı Arrow sürümüyle aynı olan uygulamada kılavuz, dosya simgeleri ve ayarları özelleştirilebiliyor. Neredeyse tüm özelliklerin kullanıcıya göre ayarlanabildiği uygulamada, animasyonları devredışı bırakarak daha sade bir deneyim yaşamak da mümkün. Kullanıcılar Microsoft hesaplarına giriş yaparak, belge ve dosyalarını yedekleyip yeniden yükleme yapabiliyorlar.

Microsoft Launcher’a Nereden Ulaşılır?

Microsoft Arrow beta programını daha önce yüklemiş olan kişiler, uygulama sayfasındaki güncelleme ile otomatik olarak Microsoft Launcher programına dönüştürebiliyorlar. Uygulama güncellendiğinde ise duvar kağıdı ve tema ayarları değişmeden aynı kalıyor. Uygulama şu anda Beta sürümü ile yayında ve geliştirilmeye devam ediliyor. Eğer daha önce Arrow kullanmadıysanız Google Play Store’da uygulamanın önizlemesini görüntüleyebilir, dilerseniz telefonunuza test sürümünü buradan yükleyerek siz de telefonunuzda Windows deneyimi yaşamaya başlayabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.