İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi Facebook skandalının ardından 500 bin dolar ceza kesti. Geçtiğimiz aylarda veri güvenliği konusunda dünya çapında tepki çeken bir skandala imza atan Facebook’a yaptırımlar sürüyor.

İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi Facebook

İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi Facebook için Ceza Kesti

Facebook veri gizliliği krizinin ardından ilk cezasını İngiltere’den almış oldu. Şimdi Facebook skandalın ardından azami ceza miktarı olarak 500 bin pound ödeme zorunluluğu ile karşı karşıya.

Aslında Facebook skandaldan yara almadan kurtuldu demek yanlış olmaz. Ciddi sayıda kullanıcı kaybetmediği gibi şirket karını da bu sene içinde artırmayı başaran sosyal platform devi, yine de ödemek zorunda olduğu cezalar ile karşı karşıya.

Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO) Facebook’a ceza kesti. Ayrıca Cambridge Analytica şirketinin bir süre önce kapattığı alt şirketi olan SCL Elections için de hukuki işlem başlatmaya hazırlanıyor.

İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi Facebook

Facebook’un Tepkisi Ne Oldu?

Şimdi merakla beklenen Facebook’un bu karara nasıl tepki vereceği. Facebook, söz konusu rapora dönüş yapacağını açıkladı.

Skandal pek çok ülkede veri güvenliğini gündeme getirdi. İngiltere bu olayın ardından şimdi de siyasi partilerin bu tarz alışverişlerini mercek altına almaya hazırlanıyor. Pek çok ülke de yaşanan skandalların ardından kendi mobil uygulamalarını geliştirmeye başladı.

Özellikle siyasi bilgilerin çalınması gibi hassas konularda tedirgin olan devletler, çareyi kendi ülkeleri için mobil uygulamalar geliştirmekte buldu ancak pek çok popüler uygulama global olarak tüm dünyada kullanılmaya devam ediyor.

Facebook Yine de Zirvede

Veri skandallarının ardından pek çok mobil uygulama mercek altına alındı. Kullanıcılar bu uygulamalara olan güvenlerini ciddi oranda kaybetti. Yine de bu uygulamalar mobil cihazlarımızda bulunmaya devam ediyor.

Uygulamalar için yasal düzenlemeler getirildi. Bazı kullanım şartları ile önlem alınmaya çalışıldı. Ancak Facebook tüm bu gelişmelere rağmen yara almadan başarısını sürdüren uygulamalardan biri oldu.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.