WhatsApp sahte linkler için tedbir almasını sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Peki bu özellik ne tür faydalar sağlayacak? Detaylar haberimizde…

WhatsApp Sahte Linkler

WhatsApp Sahte Linkler için Ne Planlıyor?

Sosyal medyanın dev platformu WhatsApp, yalan haberlerle mücadele için dikkat çeken çalışmalar yapmayı sürdürüyor.

Bu çalışmanın çıkış noktası geçtiğimiz günlerde Hindistan’da, WhatsApp aracılığı ile yayılan yanlış haberler yüzünden 12 kişinin linç edilmesi oldu. Bu nedenle WhatsApp zararlı linkler ve şüpheli haberler için çalışmalarını hızlandırdı.

Yeni bir özellik geliştiren WhatsApp, artık yalan haberlere karşı kullanıcılarını uyaracak. Özellik henüz test aşamasında ancak aktif olduğunda yalnızca yalan haberleri değil spam mesajlarını da engelleyecek.

WhatsApp Sahte Linkler

Hindistan’daki Olay Süreci Başlattı

Peki WhatsApp’ın bu yeni özelliğin üzerinde çalışmasının temel sebebi ne? Aslında olay Hindistan’da yaşanan bir skandala dayanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Hindistan’daki bir köyde 12 kişi, WhatsApp’tan atılan mesajlar sonucu insan kaçakçılığı ile suçlandı. Bu durum farklı zamanlarda 12 kişinin linç ile öldürülmesine yol açtı.

Uygulamanın bu tarz kötü haberlerle anılması WhatsApp’ı oldukça rahatsız etti. Bu nedenle de uygulama yeni özellikle ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Bu özellik sayesinde atılan mesajlarda şüpheli veya zararlı bir link varsa kullanıcıya uyarı verilecek.

Adının “Şüpheli Bağlantı Tespit Etme” olduğu bilinen özellik WhatsApp tarafından da doğrulandı. Özellik henüz beta sürümünde deneme aşamasında. Sohbette gönderilen linkleri analiz eden bu özellik ile artık bir nebze daha güvenli internet kullanımına sahip olacağız.

Özellik ayrıca şüpheli linkleri bildirme imkanı da tanıyacak. Böylece yalnızca sizi uyarmakla kalmayacak, aynı zamanda sizin de zararlı içerikler konusunda aktif rol oynamanıza fırsat tanıyacak.

WhatsApp bu çalışması ile olası faciaların ve en basit yanlış anlamaların önüne geçmeyi hedefliyor. Ülkemizde de sıkça karşılaşılan spam içerikler ve yalan haberler barındıran linklere karşı yürütülen bu çalışmanın başarılı sonuçlar vermesi bekleniyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.