Bir zamanlar Facebook’un rakibi olan, mobil sosyal ağ Path neden kapanıyor? Sorusuyla 8.yılına bastığı yılda 18 Ekim’de kapanacağını duyurdu. Ayrıca servis App Store ve Google’dan 1 Ekim’de uygulamalarını kaldıracağını da açıkladı. Peki ama neden?

Mobil Sosyal Ağ Path

App Store ve Google’dan 1 Ekim’de Kaldırılacak

Bir zamalar Facebook’un rakibi olan Path yaptığı bir açıklama ile 8 yaşına bastığı yıl, 18 Ekim itibari ile kapanma kararı aldığını açıkladı. Ayrıca servis App Store ve Google’dan uygulamasını da 1 Ekimde Kaldıracağını ifade etti.

Eski Napster ikilisi Dustin Mierau ve Shawn Fanning ile eski Facebook ürün müdürü Dave Morin tarafından kurulan Path 2010 yılında sosyal ağ dünyasına merhaba demişti. Genel yapısı itibari ile Facebook’tan daha alternatifli bir yapıda tasarlanmıştı. Kayıt yaptıran kullanıcılarına 50 arkadaş sınırı getiren uygulama daha sonra bu sayıyı 150’ye çıkarmış ve son olarak da arkadaş sınırını 500’e yükseltmişti.

Mobil Sosyal Ağ Path

Mobil Sosyal Ağ Path Kapanma Nedeni

50 milyon kullanıcıya ulaştığı yükselişli döneminde, mobil sosyal ağ dünyasına gireli sadece birkaç ay geçmişken Google tarafından 100 milyon dolara satın alınmak istenmişti. Ancak Path kendi başına devam etmeyi tercih etti. Zamanla Silikon Vadisinin yatımcılarından 70 milyon dolar toplamayı başarsa da Facebook karşında fazla ilerleyemedi. 1.5 milyar kullanıcıya ulaşan Facebook ile başa çıkmak oldukça zorlaşmıştı.

Bu rekabet sırasında çalışanları, kullanıcılarını ve gelişim hızını kaybetti. Kayıplarının yanına verilerinide ekleyen Path bu süreçte strateji belirlemekte zorlandı ve yaptığı hatalar her geçen gün güç kaybetmesine ve daha çok zayıflamasına sebep oldu. Bu zayıflama 2015 yılında satıldığı, Kore’nin mesajlaşma devi Kakao tarafından kapatılma kararı alınmasına sebep oldu. Bu durum satış zamanlaması, planlama ve strateji yönetiminin önemini bir kez daha gözler önüne serdi

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.