Mobil uygulamalar güvenlik endişesi uyandırıyor çünkü kullanıcılar söz konusu uygulamalar tarafından takip edildiklerine inanıyor.

Mobil Uygulamalar Güvenlik Endişesi

Mobil Uygulamalar Güvenlik Endişesi Kaynağı

Mobil uygulamalar uzun yıllardır takip özelliğine sahip. Konum bilgilerinizden genel bazı verilere kadar pek çok veriye erişim sağlıyorlar. Bir zamanlar, düşünmeden bu izinlere onay veren kullanıcılar ise günümüzde patlak veren veri güvenliği skandalları nedeni ile son derece tedirgin.

Özellikle, mobil uygulamalar tarafından izlenmek ve kendilerine ait verilerin paylaşılmasından endişe eden kullanıcılara dair dikkat çeken bir araştırma yayınlandı.

Kaspersky Lab uzmanları, kullanıcıların bu tedirginliğini azaltacak bazı öneriler yayınladı. Küçük tedbirlerle bu tür güvenlik açıkları kolayca engellenebilir ama nasıl?

Mobil Uygulamalar Güvenlik Endişesi

Kullanıcılar Konum Bilgilerini Paylaşmak İstemiyor

Kaspersky Lab, yaptığı araştırmada Türkiye’deki mobil uygulama kullanıcılarının yüzde 57’sinin konum bilgilerini paylaşmak istemediklerini ortaya çıkardı. Bu oran 2016 yılında yüzde 42’ydi.

Kullanıcılar İzlendiklerini Düşünüyor

Bir diğer ilginç veri ise, kullanıcıların izlendiklerini düşünmeleri ile ilgili. Buna göre Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 56’sı cihazlarında yaptıkları faaliyetlerin izlendiğini düşünüyor. Kullanıcıların yüzde 54’lük kısmı ise, paylaştıkları konum bilgileri nedeni ile takip edileceklerinden endişe ediyor.

Peki, bu korkular paranoyaklık boyutunda bir yanılgı mı yoksa gerçeklik payı var mı? Kaspersky Lab, korkutucu gerçeği gözler önüne serdi. Kullanıcıların tedirgin olmasında haklılık payı var. Çünkü, pek çok uygulama kişisel verilerimize erişmekle kalmayıp arka planda çalışmayı sürdürüyor.

Araştırmalar, Android uygulamaların yüzde 83’lük kısmının hassas verilere erişim sağladığını gözler önüne serdi. Üstelik bu uygulamaların yüzde 96’sı kullanıcının iznini almadan arka planda çalışmayı sürdürüyor.

Uygulama İndirirken Dikkat!

Uzmanlar veri güvenliği için gizlilik önlemleri almanın önemini her fırsatta tekrarlıyor. Kullanıcıların yüzde 40’ı hem Android hem de iOS cihazlarına yükledikleri mobil uygulamaların izinlerini kontrol etmediklerini belirtiyor.

Yüklediğiniz uygulamaların sizden ne tür izinler talep ettiklerini inceleyerek güvenlik risklerini en aza indirmeniz mümkün. Ayrıca arka planda çalışan uygulamaları kapatmak da kaygıların azalması için oldukça faydalı bir seçenek.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.