Gün içerisinde elinizden düşürmediğiniz telefonlara yüklenen yüzlerce uygulama zaman zaman güvenlik açısından bir tehdit olarak görülebilir. Telefonlar insanların kişisel eşyaları olduğu için özel bilgiler, şifreler, sosyal medya hesapları gibi birçok bilginin depolandığı cihazlardır. Cihazlarımıza birçok uygulamanın yüklenmesi esnasında mobil uygulamalar bazı izinler talep ediyor. Bu izinler sayesinde birçok bilginize erişim hakkı kazanan uygulamalar bu bilgiler aracılığı ile sizlerin güvenliğini tehlikeye düşürebiliyor. Hemen hemen herkesin elinde bulunan android telefonlar insanlara çok geniş imkanlar sunarken aynı zamanda bu insanların tüm kişisel bilgilerine çok kolay bir şekilde erişme imkanı da sunuyor. Mobil uygulamalarda güvenlik tehdidi olması insanların telefonlarına yükledikleri uygulamalar konusunda daha da dikkatli olmasını gerekli kılıyor.

Uygulamalara İzin Vermeden Önce Şartları Okuyun

Android telefonlar ile hemen her türlü işlemi yapabiliyorsunuz. Bu işlemlerin yapılabilmesi içinde telefonlarınıza yüklemeniz gereken uygulamalar bulunuyor. Zaman zaman güncellenen bu uygulamaları telefonlarınıza yükleme kararı aldığınızda indirme işlemi tamamlandıktan sonra sizlerden bilgilerinize erişim izni isteyen uygulamalar konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. İnsanlar bu tarz uygulamaları telefonlarına indirdiklerinde istenilen izinleri anında onaylayarak güvenliklerini ne kadar büyük bir tehlikeye attıklarının farkında olmuyorlar. Bunu yapmak yerine uygulamanın şartlarını ve kurallarını detaylı bir şekilde okumaları gerekiyor. Şartlar içerisinde sizin için olumsuz bir durum yoksa izni onaylayabilirsiniz. Aksi halde şartları okumadan onayladığınızda uğradığınız zararlar konusunda uygulama için herhangi bir yere yasal olarak başvurma hakkınızda olmuyor. Siz bu tarz izinleri verdiğiniz zaman uygulama telefonunuza yüklenirken sizin haberiniz olmadan arka planda başka birçok zararlı uygulamada telefonunuza iniyor. Bunlar sizin bilmediğiniz bir şekilde çalışarak telefonlarınızın beynine zarar veriyor. Sildiğiniz taktirde bile etkilerini hala görmeye devam edebiliyorsunuz.

Mobil Uygulamalar İle Ne Tür Zararlar Gelebilir?

Google Play ile yüklenebilen yüz binlerce uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların zararlı olanlarının birçoğu sistem tarafından fark edildiğinde indirilmesine izin verilmiyor. Ancak yine de gözden kaçan ve milyonlarca insanlar tarafından bilinmeden indirilen uygulamalar da yok değil. Böyle durumlarda telefonlarınız içerisinde bulunan tüm kayıtlı şifreleriniz, resimleriniz ve kişisel bilgileriniz tehdit altında kalabiliyor. Zararlı uygulamaların telefonlarınıza ve aynı zamanda kişisel bilgilerinize verebileceği birçok zarar var. En basiti bu tarz zararlı yazılımlar internete erişmenizi engelliyor. Telefon rehberinizde bulunan insanlara sizden habersiz olarak SMS gönderiyor. Fotoğraflarınıza erişebiliyor ve bunları sizden habersiz olarak kopyalayabiliyor. Konum takibi yapabiliyor. Bunların dışında daha birçok zarar ile sizleri zor durumda bırakabilecek kadar tehlikeli boyutlarda olabiliyor.

Sizlerden İstenen İzinler Zararsız Gibi Görünebilir

Uygulamaların bu tarz işlemleri yapabilmesi için mutlaka sizlerden istediği izinleri onaylamanız gerekiyor. Uygulama basit bir işlemde yapıyor olsa bu izni verdiğiniz taktirde telefonun arka planında başka işlemler gerçekleşebilir. İzinlerin önemsiz olabileceğini düşünmeyin ve tüm izinleri detaylı bir şekilde inceleyin. Aksi halde ilerleyen dönemlerde çok daha zor durumlar ile karşılaşma durumunuz var. Bu tarz uygulamalar içerisinde telefonların ömrünü kısaltan ve donmasına sebep olabilecek kadar ağır uygulamalar da bulunuyor. Herhangi bir program ya da uygulamayı yüklemeden önce mutlaka araştırmanız gerekiyor. Google’ın engellediği bazı uygulamaların birbirine yüksek puan verme gibi becerilere sahip olduğu da bilindiği için indireceğiniz uygulamaların yüksek puanlarına da aldanmamanız gerekiyor. Uygulama izinlerinin kesinlikle gereksiz olduğunu ya da zararı olmayacağını düşünmeyiniz. Her işlem için mutlaka tüm maddeleri teker teker okumalı ve izni verecekseniz de zararsız olduğuna emin olarak vermeniz gerekiyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.