Openbook Facebook’a rakip olmaya hazırlanıyor. Şifreleme yazılımı olarak ün kazanan PGP’nin mucitleri şimdi de gizliliği ön plana çıkaran bir sosyal platforma yatırım yapıyor.

Openbook Facebook’a Rakip

Openbook Facebook’a Rakip Olmak için Geliyor

Facebook son yılını art arda patlak veren skandallarla uğraşarak geçirdi. Öyle ki pek çok kullanıcısının da güvenini kaybetti. Belki bu güven kaybı dev şirketin gelirini azaltmadı veya kullanıcı sayısını düşürmedi ama eski popülaritesinden de eser kalmadığı bir gerçek.

Bu durumun en somut örneği gençlerin Facebook’a olan ilgisinin gün geçtikçe azalması olarak gösterilebilir. Hatta Facebook gençleri yeniden platforma yönlendirebilmek için Instagram’dan Facebook hesabına direkt bağlantı sunma gibi adımlar bile attı.

Ancak yine de Facebook için zor bir dönem söz konusu. Hal böyle olunca da rakiplerin cesaretlenmesi kaçınılmaz. Özellikle Facebook’tan sıkılan, gizliliği ön plana koyan bir platform arayan kişiler için geliştirilen Openbook isimli yeni girişim, Facebook’a rakip olacağa benziyor.

KickStarter’da toplum fonu oluşturan Openbook, PGP’nin şifreleme yaratıcısı olan Philip Zimmermann’dan ve Hollandalı Telekom şirketi olan KPN Telekom’un güvenlik şefliğini sürdüren Jaya Baloo’dan maddi destek gördü.

Openbook Facebook’a Rakip

Facebook’a Alternatif Arayışı Sürüyor

Gizlilik, güvenlik gibi öncelikli beklentileri olan kullanıcılar Diaspora, Friendica, Mastodon ve son olarak da Openbook gibi platformlara yönelmeye başladı. Ancak elbette bu platformlardan hiçbiri Facebook kadar geniş kitlelere ulaşabilmiş değil.

Eleştirmenlere göre bu uygulamaların o kadar da tutulmamasının en önemli sebebi geçiş sürecinin zor olması. Oysa Openbook’a geçiş eski sosyal medya arşivinizi sürükleyip bırakma işlemi kadar basit ve kolay.

Bu sayede tek tek uğraşmanıza gerek kalmadan fotoğraflarınızdan profil bilgilerinize kadar her şey Openbook’ta da yer almaya başlayacak.

Firma hala maddi destek arayışını sürdürüyor. Sosyal medya bağımlılığını azaltmak için bildirim sayısını da azaltan uygulama bakalım gerçekten de Facebook’a rakip olabilecek mi?

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.