Facebook dünyada 2 milyardan fazla kişinin kullandığı bir sosyal medya ağı. 2004’teki kuruluşundan beri hızla büyüyen Facebook’ta insanların önemli bir kısmı, oyun oynayarak zamanlarını değerlendiriyor. Candy Crush Saga, FarmVille, Texas HoldEm Poker, Diamond Dash ve CoasterVille, bunlar arasında en fazla popüler olanları. Şimdi Facebook’un mesaj uygulaması olan Facebook Messenger’a oyunlarla ilgili birçok kişinin hoşlanacağı mükemmel bir özellik ilave edildi. Bundan böyle Facebook içinde oynanan basit, ama keyif veren oyunlar, canlı yayınlanabilecek.

Bahsi geçen oyunlar, bir yıl kadar önce Facebook Messenger içindeki anlık oyunlar olarak piyasaya sürülmüştü. Bu oyunlar, tek başına oynandığı gibi karşılıklı olarak da oynanabiliyor. Anlık oyunlar arasında Snake, Tetris, Solitaire ve 8 Ball Pool gibi çok bilinen oyunlar olduğu gibi, Bat Climb ya da Master Archer gibi daha yeni oyunlar da var. Bu oyunlar, grup içinde hoşça vakit geçirten ve heyecan yaratan oyunlar olduğu için keyifle takip ediliyor.

Şimdi Facebook Messenger uygulaması, bu oyunları canlı yayınlama imkanı veriyor. Canlı yayın yapmak için oyunda ekranın üst kısmında bulunan kamera simgesine tıklamak yeterli oluyor. Bu şekilde cihazın ön ekranı açılıyor ve hem oyunu oynayan kişi hem de oynanan oyun canlı olarak yayınlanabiliyor. Hatta isteyen kullanıcılar, oyunu bu şekilde kaydedebiliyorlar.

Facebook Messenger Oyun Arşivini Hızla Geliştiriyor

Facebook Messenger, anlık oyun uygulamasına 20 oyun ile başlamıştı. Bugün 70 oyuna ulaşmış durumda. Bu kadar hızlı gelişen oyun arşivine her gün yeni oyunlar ekleniyor. Önümüzdeki yıl Angry Birds, Sonic Jump ve Tsum Tsum gibi oyunlar da anlık oyunlar arasında yerini alacak.

Şimdi çok kısa yoldan Facebook Messenger üzerinden nasıl canlı yayın yapılacağını tekrar edelim:

  • Facebook Messenger’ı açın.
  • Oynanacak oyunu seçin.
  • Ekranın sağ üst köşede bulunan kamera simgesine tıklayın.
  • Canlı yayın başlıyor.

Bu son yenilik ile Facebook, oldukça büyük bir adım atmış oluyor. Siz bu yenilik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sizin Facebook üzerinden oynadığınız oyunlar var mı? Bunları canlı yayınlamak hoşunuza gider mi? Görüşlerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.