Geçtiğimiz günlerde bildiğiniz gibi Facebook Portal görüntülü görüşme cihazlarını kullanıma sunmuştu. Bu cihazlarla görüntülü sohbet edebilir, fotoğraflara bakabilir ve müzik çalabilirsiniz. 

Portal cihazlar 200 dolar ve 350 dolar fiyatlara sahip olmak üzere yüksek kalitede görüntülü görüşme imkanı sunuyor. Veri güvenliği endişelerine ek olarak rakipleri olan Amazon Echo Show ve Google Home Hub ile aynı ölçü de özelliklere de sahip değil.

Şirket, bugün görüntülü görüşme ve diğer özelliklerinin yanında, görüşme yapmıyorken video izleyebilmenize olanak tanıyacak özellikle geldi.

Portal Cihazlar Artık Daha Kullanışlı!

Gelen özellikler arasında en havalısı Portal’ın kamerasıyla manuel olarak kaydırma ve yakınlaştırma yapabilecek olmanız. Portal normalde bunu, görüntülü görüşme sırasında çerçevede belirlediğiniz belirli bir kişiye otomatik olarak yapıyor. Artık, bir Portal kamerayı bir kişi üzerinde sabit tutabilir, çekimde belirli bir konumu elle tutabilir veya yakınlaştırabilir ya da üzerinde gezinebilirsiniz.

Artık Portal’da görüşme yapmıyorken, web tarayıcınızda, tam erişimle gezebilirsiniz. Aynı zamanda artık reklamsız olarak Battleship ve Words gibi bir dizi oyunu da arkadaşlarınızla oynayabileceksiniz.

Son olarak, Portal cihazlarla artık kişilerinizi takma isimle özelleştirebileceksiniz. Böylece annenizi veya eşinizi tam adlarını kullanmak zorunda kalmadan sesli komutla arayabileceksiniz. Facebook aynı zamanda artırılmış gerçeklik efektleri de ekliyor. Yani artık kafanızda dijital bir kedi efekti veya komik şapkalar ve gözlükler kullanabileceksiniz. Son efektlerin spa teması, tropik tema ve Kuzey Kutbu teması vardı. Şirket, aynı zamanda Portal’a “Hikaye Zamanı” özelliği altında kitaplar ekledi ve iHeartRadio’yu da ekleyerek, karşınızdaki kişiyle entegre olarak dinlediğiniz müziği paylaşmanıza olanak sağladı.

portal

Facebook, her ne kadar evimize kendisini sokmasını akıllı bulmasak da, eklediği yeni özelliklerle Portal’ı geliştirmeye devam ediyor. Yeni görüntülü konuşma esnasında manuel kamera odağı ayarları yapma, yeni efektler, web tarayıcıda gezme ve oyunlar ile büyük ilerleme kaydetti.

Portal cihazları kullanışlı olduğu kadar tehlikeli de, adı sürekli skandallarla anılmış sosyal medya devi Facebook’un kendi cihazlarına ne kadar güvenebileceğiz? Biz sevdiklerimizle görüntülü konuşurken bizi dinlemediğini veya izlemediğini nereden bileceğiz? Bunları asla bilemeyeceğiz ama Facebook ve hizmetlerinden yararlanmaya da devam edeceğiz gibi duruyor.