Samsung Apple patent savaşı uzun yıllardır gündemden düşmeyen bir konu olarak karşımıza çıkıyordu. Patent davası, nihayet sonuçlandı ve kazanan taraf belli oldu.

Samsung Apple Patent Savaşı

Samsung Apple Patent Savaşı Kazananı Kim Oldu?

Uzun yıllardır süren davanın gülen tarafı Apple oldu. Bu nedenle Samsung, Apple’a tam 539 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalacak.

Aslında dava 2011 yılına kadar uzanıyor. Apple, Samsung’un iPhone modellerini kopyaladığı iddiası ile dava açmıştı. Uzun yıllardır süren dava en sonunda, Kalifornia’nın San Jose kentinde sonuçlandı.

Mahkeme, Samsung’un Apple’ın üç patentini ihlal ettiğini doğruladı. Bu nedenle de Samsung’u yüklü bir tazminata mahkum etti.

Bilindiği gibi Apple büyük çıkışını 2011 yılında yakalamış, Samsung ise bu rüzgardan yararlanmak için Apple cihazlarına benzer akıllı telefonlar üretmeye başlamıştı. Sektörün iki güçlü oyuncusu mahkemede karşı karşıya geldi ve kazanan Apple oldu.

Samsung, iPhone’un tasarımını ve ikon yerleşimini taklit etmekle suçlanıyordu. Çıkan karar da bu durumu doğrular nitelikte değerlendirildi. Ancak elbette Samsung bu duruma tepki gösterdi.

Samsung Apple Patent Savaşı

“Dava Paradan Fazlasını İfade Ediyor”

Kararın ardından Samsung açıklama yaptı. Yetkililer adil rekabet şartlarına uyacaklarını ifade ederken, Apple sözcüleri ise bu davanın paradan fazlasını ifade ettiğinin altını çizdi.

Dava daha önce de Apple’ın lehine bir karara imza atmış ve Samsung 1,05 milyar dolar tazminat ödemekle cezalandırılmıştı; ancak bu karara yapılan itirazlar nedeni ile dava günümüze kadar sürdü.

Apple, yapılan ihlaller nedeniyle Samsung’un 2,5 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğini savunuyordu. Samsung ise tazminat miktarının sadece patentin kapsadığı bileşenler üzerinden hesaplanmasının gerekliliğini savundu ve tazminat miktarının 28 milyon dolar ile sınırlı olmasını istedi. Ancak iki tarafın da istediği olmadı ve mahkeme 539 milyon dolarlık tazminata hükmetti.

PAYLAŞ
Görsel sanatlara meraklı, 10 yıldır amatör fotoğrafçı, teknoloji, sanat ve tasarıma ayrı bir sempati besleyen, anı yaşamaya inanan 94 model, Karşıyakalı bir girişimci.