Google YouTube’da fazla vakit geçirenleri uyarmaya hazırlanıyor. Google, YouTube’da fazla vakit geçirilmesini engellemeyi planlıyor. Peki sistem nasıl işleyecek?

Google YouTube’da Fazla Vakit Geçirenleri

Google Youtube’da Fazla Vakit Geçirenleri Neden Uyaracak?

Popüler video paylaşım sitesi YouTube, yediden yetmişe pek çok kullanıcı tarafından kullanılan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Hatta öyle ki, uygulama başında saatler harcayan kişiler bulunuyor. YouTube ana sayfada oynat, arka planda çalıştır gibi özellikler ekledikçe daha fazla zaman harcamamak elde değil.

Çocuklar da video paylaşımlarını seyrederken YouTube’da oldukça fazla zaman harcıyor. Bu durumun farkına varan ve önlem almak isteyen Google, kullanıcılara uyarı göndermeye hazırlanıyor. Sistem basit bir şekilde çalışacak.

Uzun süre video seyredenlere “ara ver” şeklinde uyarı gönderilecek. Bu sistem Digital Wellbeing ismi verilen bir program kapsamında gerçekleştirilecek. Yeni güncelleme ile YouTube, gereksiz vakit harcayan kullanıcılarını uyarmak zorunda kalacak.

Bu güncelleme kullanıcıların da YouTube’da geçirdikleri süreyi sınırlamalarına imkan verecek. Bununla birlikte fazla zaman geçirildiği süreçte belli aralıklarla uyarı almalarına da fırsat verecek. Ara verme uyarıları her 15, 30, 60, 90 ve 180. dakikalarda gönderilebilecek ve bunu yine kullanıcı belirleyecek.

Google YouTube’da Fazla Vakit Geçirenleri

Program Kapsamında Değişiklikler Gelecek

Peki Google YouTube’da fazla vakit geçirenleri nasıl önleyecek? Digital Wellbeing programı, tüm bu düzenlemelerin kaynağında bulunuyor. Bu program ile YouTube bildirimlerinde de değişiklikler meydana gelecek.

Bunun dışında başka güncellemeler de geliyor. Örneğin abonesi olduğunuz kanallara dair bildirimleri gün içinde almak istemiyorsanız belli bir saat aralığı belirleyebileceksiniz. Bu sayede de söz konusu bildirimler sizin tercih ettiğiniz belli saat aralıklarında gönderilecek.

Aslında tüm bu geliştirilen özelliklerin ana hedefi çocukların internet kullanımında ebeveynlere biraz daha fazla söz hakkı sağlayabilmek. Bu güncelleme çocukların YouTube’da geçirdiği vakti sınırlamanızı sağlayabilecek.

Özellik şimdilik bölge bölge kullanıma girmeye başladı. Yakın bir zamanda ülkemizde de kullanılabilir hale gelecek. Yeni özellikler hem Android hem de iOS cihazlarda aktif olacak.

PAYLAŞ
Görsel sanatlara meraklı, 10 yıldır amatör fotoğrafçı, teknoloji, sanat ve tasarıma ayrı bir sempati besleyen, anı yaşamaya inanan 94 model, Karşıyakalı bir girişimci.