Android P gizlilik sorununu çözmek için güçlü bir adım atacak. Bilindiği gibi Android mobil işletim sistemi, gizlilik konusunda bazı açıklar veriyor ve kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atıyor.

Yıllardır sorun yaratan bu durum Android P ile çözüme kavuşacak. Android P’nin gizlilik hamlesine gelecek olursak…

Android P Gizlilik

Android P Gizlilik Sorununu Nasıl Çözecek?

Android uygulama mağazaları pek çok uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Bu uygulamalar, cihazınızın ağ aktivitelerine kolayca ulaşabiliyor. Çünkü hiçbir erişim kısıtlaması ile karşılaşmıyorlar.

Kimi zaman bu erişim için kullanıcı iznine bile gerek duymayan uygulamalar bulunuyor. Böylece söz konusu uygulamalar internete ne zaman girdiğinizden hangi sunucuya bağlandığınıza kadar pek çok bilgiye kolayca ulaşabiliyor.

Belki ağ aktivitelerinizin içeriğini görmüyorlar ancak bağlantıların görülmesi bile kullanıcılar açısından ciddi risk oluşturuyor. Bu uygulamalar Facebook, Twitter gibi popüler uygulamalar olabileceği gibi gözden kaçmış zararlı yazılımlar bile olabiliyor.

Android P Gizlilik

Google, en sonunda konuya el attı ve gizlilik sorununu ortadan kaldıracak olan Android Open Source Project üzerinden çalışmalarını başlattı. Kod değişimi gerçekleştiren Google bu sayede, uygulamaların kötüye kullanımının önüne geçmeyi başaracak.

Gizlilik değişimi önümüzdeki süreçte Android P geliştirici ön izleme sürümleri ile hayatımıza dahil olacak. Android P final sürümü de gizlilik düzeltmesine zaten sahip şekilde kullanımda olacak. Peki mevcut veya daha eski Android sürümleri hala risk altında mı? Veya güvenlik önlemi onlar için de geçerli mi? Konuyla ilgili net bir bilgi verilmedi. Bu nedenle belirsizlik sürüyor.

Zararlı Yazılımlara Google Önlemi

Pek çok uygulamanın izin almaya gerek duymadan gerçekleştirdiği eylemler bu şekilde engellenecek. Android P, uygulamaları yeni kod değişimi sayesinde kısıtlayacak. Android kullanıcıları da, hiçbir güvenlik endişesi olmadan mobil cihazlarını gönül rahatlığı ile kullanabilecekler.

PAYLAŞ
Görsel sanatlara meraklı, 10 yıldır amatör fotoğrafçı, teknoloji, sanat ve tasarıma ayrı bir sempati besleyen, anı yaşamaya inanan 94 model, Karşıyakalı bir girişimci.