Siri çoklu kullanıcı tanıma özelliği kazanacağı haberleriyle tekrar gündeme geldi. Bu çıkarımın kaynağı ise Apple’ın aldığı yeni patent. İşte detaylar…

Siri çoklu kullanıcı tanıma özelliği

Siri Çoklu Kullanıcı Tanıma Özelliği Nedir?

Sesli asistan Siri, pek çok açıdan oldukça kullanışlı bir teknoloji. Ancak Apple’ın Siri ile ilgili planları son bulmuş değil. Kısa bir süre önce yeni özelliklerin tanıtımını yapan Apple, sesli asistanı Siri için de almış olduğu yeni patent ile dikkat çekti.

Çoklu kullanıcı özelliği olarak tanımlayabileceğimiz yeni özellik sayesinde Siri, sesli asistan piyasasında zirveye yükselecek gibi görünüyor. Peki söz konusu özellik neyi ifade ediyor?

Bildiğiniz gibi Siri tek bir kullanıcının sesine bağlı olarak etkileşim kuruyordu. Farklı kullanıcı seslerini ise tanımlamıyordu. Bu sorunla ilgili ciddi bir adım atıldı. Artık Siri farklı kullanıcı seslerini tanımlayacak ve profil haline getirebilecek.

Apple bu patent ile cihazın hem kullanıcı adı hem de şifre aracılığı ile belirli komutları ve farklı kullanıcıları tanımlamasını sağlamak istiyor. Patent, Siri’ye entegre edildi. Bu sayede kullanıcıların içerik tercihlerinden isteklerine dek her şey algılanan sesle eşleşebilecek.

Siri çoklu kullanıcı tanıma özelliği

Çoklu kullanıcı özelliği, belki bireysel iPhone cihazlarınız için çok kullanışlı olmayabilir. Ancak HomePod gibi cihazlar için oldukça pratik bir kullanım sunacağı kesin.

HomePod kaynaktan gelen mesajı diğer kullanıcılara iletebiliyor. Özellikle birlikte kaydedilmiş profillerin komutları kolayca yerine getirilebilecek. Bu da akıllı hoparlör piyasasındaki kıyasıya rekabet için güçlü bir öne geçme fırsatı olarak karşımıza çıkacak. Hatta Apple, bu özellik ile piyasadaki ezeli rakibi Alexa’ya fark bile atabilir.

Şimdilik patent hakkında ayrıntılı bilgiye sahip değiliz. Özellik başka neler sunacak, ne tür yenilikler getirecek, merak edilen tüm soruların cevabını önümüzdeki süreçte alabileceğiz. Ancak özelliğin sesli asistan piyasasına damga vuracağına kesin gözüyle bakılıyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.