Son dönemde sosyal medyada oldukça popüler olan “meydan okuma” çılgınlığına Snapchat de dahil oldu. Birçok özelliği diğer platformlar tarafından kopyalandığı için güç kaybeden Snapchat Lens Challenges ile TikTok ve Instagram’a yanıt vermeye hazırlanıyor.

Snapchat Lens Challenges ile Neyi Hedefliyor?

Snapchat, anlık fotoğraf ve video paylaşma özelliğini Facebook’a kaptırınca ciddi bir kullanıcı kaybına uğramıştı. Facebook’un 24 saat sonra kaybolan anlık görsel ekleme özelliğini “Hikayeler” adıyla Instagram’a getirmesi, Snapchat’e olan ilginin bıçak gibi kesilmesine neden olmuştu.

Bir süredir kullanıcılara farklı özellikler sunarak eski gücüne kavuşmaya çalışan Snapchat, bu sefer oyunun kuralını öğrenmişe benziyor. Şimdi kopyalama sırası onda!

Çinli Bytedance tarafından geliştirilen TikTok uygulaması, başlattığı “meydan okuma” akımı nedeniyle eleştirilere konu olsa da hala oldukça popüler. İşte Snapchat de tam olarak bu popülerliğin peşinde. Bu nedenle aynı bir zamanlar diğer platformların kendisine yaptığı gibi Snapchat de bu özelliği kopyaladı ve Lens Challenges adıyla kendi kullanıcılarına sundu.

Snapchat Lens Challenges meydan okuma

Meydan Okuma Videoları

Son zamanlarda YouTube, Instagram ve TikTok gibi uygulamalarda meydan okuma videoları oldukça revaçta. Bu akımın yaratıcısı TikTok, özellikle bazı meydan okumaları öne çıkararak kullanıcı etkileşiminde inanılmaz başarılar elde ediyor. Çarpıcı izlenme sayıları, bunun en açık kanıtı.

Bu pastadan payını almak isteyen Snapchat de kullanıcıların birbirine meydan okuyabilmesi için hemen bir filtre geliştirdi, adına da Lens Challenges dedi. Peki nasıl çalışıyor bu filtre? Gelin birlikte bakalım.

Lens Challenges ile Kapışmaya Hazır Olun!

Aslında bu filtrenin çalışma mantığı, diğer uygulamalardakine çok benziyor. Kullanıcılar, Lens Challenges ile birbirlerine meydan okuyabiliyor ve öne çıkarılan kapışmalar sayesinde diğer kullanıcılar da bu düelloya tanıklık ediyor.

Snapchat Lens Challenges

Snapchat, Lens Challenges filtesi için ilk temayı da seçti. Filtre için ilk tema, yılbaşı olarak belirlendi. Gwen Stefani tarafından seslendirilen Jingle Bells’i söylemek isteyen kullanıcılar, özel bir lens üzerinden birbirleri ile kapışabilecek.

Eğer siz de bu kapışmaya dahil olmak istiyorsanız Lens Explorer’a girip Jingle Bells filtresini seçin. Şarkıyı söyleyip kaydınızı beğenirseniz, videonuzu Gwen Stefani Challenges hikayesine göndererek diğer kayıtlarla yarışabilir ve daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Şimdiden bol şans 😉

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.