Teknolojinin sürekli gelişmesi, her geçen gün birçok farklı uygulamanın ortaya çıkmasını ve kullanılmasını sağlıyor. Son yıllarda, en çok kullanılan ve sevilen uygulamalardan birisi de Uber. Taksilere göre daha düşük fiyatlarla ulaşım hizmeti veren uygulama, birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Faaliyetlerini durdurduğu şehir sayısı giderek artan uygulamanın adı, son dönemdeki sansasyonel haberlerin odağında yer alıyor.

Skandallar Bitmiyor! 

Popüler bir araç paylaşım uygulaması olan Uber, son günlerde bazı skandallarla gündeme gelmekte. Son çıkan haberler, uygulamanın Londra sokaklarında yasaklanacağı yönünde. Bu haberin, gündeme düşmesinin ardından şirket, Apple uygulamalarındaki istisnai haklarıyla da gündeme geldi. Son açıklamalara göre Uber, Apple uygulamalarını kullanarak kullanıcıların ekran bilgilerine sahip olabiliyor, hatta haberleri olmadan tüm kişisel bilgilerine erişebiliyor.

Ortaya atılan bu iddialar kullanıcıları sinirlendirse de uygulamanın, kullanıcıların kişisel verilerini kendi lehine kullandığına dair henüz herhangi bir kanıt bulunmuyor. Uygulama hakkındaki iddiaları aydınlatmak amacıyla şirket yetkililerinden birisi, Business Insider’a çeşitli açıklamalarda bulundu.

Uber yetkilisi, Apple’nin kendilerine verdiği yetki doğrultusunda, kullanıcıların kişisel verilerine Apple uygulamaları üzerinden ulaşabildiklerini kabul etti. Apple’ın neden böyle bir yetki verdiği yönündeki sorulara da açıklık getiren yetkili, Apple Watch’ın ilk versiyonunda, harita sunum seviyesini göstermede, Uber’in beklenen teknolojik başarıyı sağlayamamasını gerekçe gösterdi.

Uber, Apple Watch’ın ilk lanse edildiği 2015 yılında, akıllı saatin parçası olan bir uygulama konumundaydı. Apple’ın yorum yapmaktan kaçındığı konuda açıklandığı kadarıyla söz konusu kod, şimdilerde kullanılmıyor. Bu durum ise, Apple Watch’ın önceki sürümünün teknik eksikliğinden kaynaklanıyor.

UBER

Uber’in Abartılı Yetki Kullanımı

Yetkilendirme genel anlamda, yazılımın iPhone ve iPad kameraları ile Apple Pay özelliklerinin etkinleştirilmesi için kullanılıyor. Bu yetkinin kullanılması yasal ve bazı dış uygulama geliştiricileri de yetkilendirme kodunu aktif hale getirebiliyor. Belirli bir noktaya kadar dış uygulamaların yasal kullanımına izin veren Apple, gerektiği noktada yetkiyi kısıtlıyor.

Yasal yaptırım amacıyla, kodlamanın bitlerine, ”com.apple.private” ile başlayan işaretler getiriliyor. Üçüncü parti uygulamalarının bu bitleri kullanması sonucunda ise yasal yönden ağır yaptırımlar uygulanıyor. Apple, bunu yapan tüm uygulamaları App Store’den kaldırma yetkisine sahip.

Büyük oranda yetki verilen Uber’in son zamanlarda, com.apple.private.allow-explicit-graphics-priority kodunu kullandığının belirlenmesi, uygulamayla ilgili birçok iddianın da ortaya atılmasına sebep oldu. Yetkilerini fazlasıyla aşan şirket, kullanıcıların ekran bilgileri ile kişilerin üçüncü parti uygulamalarına kapalı olan özel bilgilerine ulaştı.

Yeni Marka Direktörü Uygulamanın İmajını Düzeltebilecek mi?

Uber, yetkilerini aşarak etik dışı atılımlarda bulunduğu için sarsılan imajını tazelemek amacıyla bazı girişimlerde bulunsa da pek başarılı olamıyor. İmajını yenilemek maksadıyla şirket, Temmuz ayında Apple’ın üst düzey yöneticilerinden Bozoma A. Saint John’u, Üst Düzey Marka Yöneticisi görevine getirdi. Birçok etkinlikte aktif rol alan Bozoma’nın Uber’in imajını olumlu yönde değiştirip değiştiremeyeceği, herkes tarafından merakla takip ediliyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.