Büyük kısmınız eminiz ki bir milyarder gibi nadide otomobillerden oluşan bir garaja sahip olmak, ve canınız istedikçe bunları kullanmak isterdiniz. Ben de isterim, oradan biliyorum… Diğer yandan, bir kaçımız hariç çoğumuz açısından bu pek olası değil. Benim için de değil, oradan biliyorum :P… Neyse ki Top Drives ile en azından sanal dünyada bu keyfi yaşayabilirsiniz. Hatta sizler gibi başka oyuncuların araçlarıyla kendinizinkileri de kapıştırabilirsiniz.

Top Drives

Stressiz, Rahatlatıcı Bir Oyun Tecrübesi

Hemen belirteyim ki, Top Drives bir yarış oyunu değil. Daha çok menajerlik oyunları ve kart biriktirme tipi oyunların bir melezi. Oyunda önemli olan doğru yarış için doğru araçları seçmek. Yarışın kendisini yalnızca izliyoruz. Yarışların kendisi aslında slot car tipi oyuncaklara çok benziyorlar. Bu anlamda çocukluğunda slot car yarışlarıyla zaman geçirmiş olanlarımızda nostaljik bir gülümseme belirmesi hayli olası.

Bu bir anlamda, yalnızca rahatlamak için bol aksiyonlu oyunların stresini yaşamak istemeyenlere bire bir.

“E yarışmıyorsak peki ne yapıyoruz?” diyorsunuz değil mi? Araçlarımızı biriktiriyor, onlara yarışlar kazandırıyor ve özelliklerini geliştiriyoruz. Geliştirdikçe de daha zorlu yarışları kazanmak mümkün oluyor. Ayrıca başarılı olmak istiyorsanız farklı tiplerdeki yarışlara farklı araçlarla katılmalısınız. Örneğin sıfırdan yüze 4 saniyede çıkıp virajları tereyağından kıl çeker gibi alan aracınız bir tırmanma yarışında 66 model bir arazi aracının arkasında nal toplayabilir!

Oyun İçi Ekonomi

Top Drives’da temel olarak iki birim var: para ve altın. Parayı yarışlardan ve günlük oyuna giriş ödüllerinden rahatça biriktirmek mümkün ve temelde araçlarınızı geliştirmek için kullanıyorsunuz. Altın ise tahmin edeceğiniz gibi oyunun Premium birimi. Ancak bu tür pek çok Freemium oyunun aksine, oyun içinde rahatça altın biriktirebilmenizi sağlayan pek çok farklı yol var. Bu bakımdan pek çok mobil oyunun aksine aç gözlü görünmüyor oluşu bir artı olarak dikkat çekici.

top drives

Yüzlerce Farklı Araç Onları Bulmanızı Bekliyor

Top Drives içinde çeşitli markalardan ve sınıflardan bir sürü farklı araç var. Her sınıf farklı bir alanda daha başarılı. Nadirlik seviyesine göre, F’den başlayıp A’ya kadar ulaşan farklı seviyelerde karşımıza çıkıyorlar. Üst seviyelere gelindikçe performans gittikçe artıyor.

Ford ve Honda gibi alışık olduğumuz markaların yanı sıra, Porsche, MG, Lotus vb gibi daha nadide araçları da garajınıza ekleyebilirsiniz.

Araçları ifade eden kartlarda önemli özellikleri bir bir listelenmekte:

  • Maksimum hız
  • 0-100 km/h süresi
  • Yol tutuş
  • Çekiş (Önden, Arkadan, 4×4)
  • Lastik tipi (Performans, Standart, Off-road, Her zemine uygun)

Yarışın türü ve zemin tipine göre bunlardan hangilerinin önemli olduğu değişiyor. Performans lastiğine sahip aracınızın standart lastikli olanlardan üstün olduğunu düşünebilirsiniz. Bu kuru havada ve asfalt zeminde doğru bir tespit. Ancak yağmur, mıcır, kar, toprak vb durumlarda standart lastik çok daha iyi yol tutuş sağlıyor. Off-road ve all terrain tipi lastikler kar ve toprak gibi zorlayıcı zeminlerde diğer seçeneklere fark atıyorlar.

Arkadan itişli ve 4×4 araçlar drag yarışlarında daha iyi hızlanma performansı sergilerken, önden çekişliler dar yollar ve sert dönemeçlerde daha kıvrak olabiliyorlar.

Farklı Araçlara Uygun Farklı Yarış Tipleri

Bol dönemeçli ya da yüksek hızlı olmak üzere iki tipte pist yarışı mevcut. Ek bir üçüncüsü ise asfalt ve toprak pistlerin birleştiği Rallikros. Bunların ötesinde şehir caddeleri, döne döne indiğimiz katlı otopark, drag yarışları, maksimum G testi, maksimum hız testi ve slalom testleri var. Son iki yarış tipimiz ise sert virajlar ve düzlükleri birleştiren hairpin road ve 4×4’lerin üstün olduğu tırmanış.

Drag yarışlarının da farklı çeşitleri var:

  • 0-100 km/h ve benzeri hızlanma süresi yarışmaları
  • Çeyrek, yarım ya da tam mil drag yarışları

Kısa mesafeli bir drag yarışında hızlanma performansı önemliyken, bir mil gibi daha uzun yarışlarda maksimum hız da en az hızlanma kadar önem kazanıyor. Dolayısıyla da katılacağınız yarış türüne göre uygun araçlara sahip olmak önemli.

Bu yarış tipleri aynı zamanda hava koşulları ve zemin tipine göre de farklılık gösteriyorlar. Normal şartlarda hızlanma ve kıvraklık kabiliyetleriyle pist yarışlarını kazanan alçak tabanlı sportif aracınız, şehir caddelerinde kasisler yüzünden çok daha sıradan bir araca büyük farkla kaybedebiliyor.

Her bir karşılaşma beş farklı yarış ve bunlar için gereken 5 farklı araçtan oluşuyor. Önemli olan özellikler araçlarınızda mavi ile işaretlendiği için, en uygun olanı rahatça seçebilirsiniz.

İster Oyunun Senaryosunu Oynayın, İster Diğer Oyuncularla Kapışın

İster oyunun tek kişilik senaryo modunda, isterseniz de challenge modunda diğer oyuncuların araçlarına karşı kapışabiliyorsunuz. Her gün tekrarlanan challenge’lar sonunda oyuncuların birbirlerine karşı mücadelelerinde en çok kazanıp en az kaybeden kişi büyük ödüller kazanabiliyor. Elbette diğer derecelere girenlere de daha düşük seviyelerde de olsa ödüller var.

Top Drives ile Araçlarınızın Yarışmasını İzleyerek Rahatlayın

Top Drives çeşitli farklı kitlelere hitap edebilecek bir oyun diyebiliriz. Otomobil meraklılarına, kart biriktirme tipi oyunların takipçilerine ve fazla aksiyondan ziyade rahatlatıcı bir oyun arayanların hepsine uygun.

Uygulamayı, Google Play Store’dan indirmek için buraya, App Store’dan indirmek için  buraya tıklayın. Garajınızda en süper araçların biriktiği, yarışlarınızı hep kazandığınız kefiyli günler diliyorum 🙂

 

PAYLAŞ
1983 model, yazılımcı, yazar, gamer, fotoğraf sever ve fütürist.