Touch ID özelliği, Apple tarafından geliştirilen ve ilk olarak iPhone 5S model akıllı telefonlarda kullanıma sunulan, bir parmak izi okuyucusu özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar şifre girmek zorunda kalmadan, sadece parmak izlerini okutarak tablet veya akıllı telefonlarını açabiliyorlar. Hatta aynı yolla iTunes Store üzerinden alışveriş de yapabiliyorlar. Touch ID özelliği ile kaydedilen parmak izi, gerçek anlamda bir şifre oluyor ve cihazın işlemcisi tarafından tutuluyor.

Face ID özelliği ise yine Apple tarafından geliştirilen ve ilk olarak iPhone X model akıllı telefonlarda kullanıma sunulan, ancak parmak izi yerine yüz taraması yapan bir özelliği. Bu özellik ile cihaza sadece bakmak ve güvenli bir şekilde cihazın açılmasını sağlamak mümkün oluyor. Yine Face ID özelliği ile iTunes Store, App Store ve iBooks Store üzerinden alışveriş yapmak ve Apple Pay ile yapılan ödemeleri onaylamak mümkün.

Face ID

Ama son günlerde sağlanan geri bildirimler, Apple’ın dokunmatik güvenlik doğrulaması olan Touch ID özelliğinin, yüz taraması güvenlik doğrulaması olan Face ID özelliğini hız bakımından geride bıraktığını gösteriyor.

Bilindiği gibi Apple firması, yeni nesil akıllı telefonlar olan iPhone X modellerde Touch ID özelliğini bıraktı ve yerine Face ID özelliğini kullanmaya başladı. Firmanın iddiasına göre Face ID özelliği hem daha güvenilir hem de Touch ID’ye göre daha hızlı. Ancak yapılan araştırmalar pek öyle söylemiyor.

Digitaltrends, Face ID kullanan iPhone X ile Touch ID kullanan iPhone 8 Plus modeli telefonları, hem kilit açma özellikleri hem de ödeme sistemi doğrulama işlemleri bakımından karşılaştırdı. Ancak sonuçlar, pek de Apple’ın iddiaları yönünde çıkmamış görünüyor. Face ID özelliği, hızlı olmasına rağmen dokunmatik güvenlik doğrulaması özelliğinin gerisinde kaldı.

Açıklanan test sonuçlarına göre Touch ID:

  • Ayakta kullanılırken daha hızlı.
  • Apple Pay işlemlerinde daha hızlı.
  • Bir uygulama indirilirken daha başarılı.
  • Yürürken de elde edilen sonuçlar aynı.
  • Koşarken yine daha başarılı çıktı.
  • Bisiklet sürerken sadece hızlı değil, aynı zamanda güvenilir çıktı.

Sonuç olarak iPhone X telefonlarda ekranın büyümesi sağlansa da Touch ID gibi çok kullanışlı ve güvenilir bir doğrulama sisteminden vazgeçilmesi doğru olmamış gibi gözüküyor.

Konuyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Touch ID mi yoksa Face ID mi daha kullanışlı? Sizin terchiniz hangisi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz?

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.