Twitter veri tasarrufu ile ilgili dikkat çeken bir özelliği test etmeye başladı. Bu mod ile kullanıcılar, mobil veri kotalarını kolayca kontrol edebilecek ve olası yüksek fatura şokundan korunmuş olacak.

Twitter Veri Tasarrufu

Twitter Veri Tasarrufu Nasıl Çalışacak?

Popüler sosyal medya uygulaması Twitter, ülkemizde de en çok kullanılan platformların başında geliyor. Kurulduğundan bu yana değişmeyen bir ivme ile büyüyen, bir dönem ülkemizin en popüler uygulaması halini alan Twitter, daha sonra Instagram’ın gerisinde kalsa da hala sadık takipçilerinin uğrak yeri olmayı sürdürüyor.

Güncellemelerle kendisini geliştiren platformun son özelliği de veri tasarrufu ile ilgili. Twitter, yeni özellik ile yüksek fatura şokunun önüne geçmeyi amaçlıyor.

Bu yeni özellik, mobil internet tarifelerinin kotalarını aşmamızı engelleyecek. Özelliği ilk olarak fark eden bir iOS kullanıcısı oldu ve bu sayede Twitter’ın fatura riskini en aza indirmeyi amaçlayan özelliği, gün yüzüne çıktı.

Twitter Veri Tasarrufu

Veri Tasarruf Modu Açıkken Sürpriz Fatura Yok

Özellik, kullanıcılarını oldukça memnun etti; çünkü veri tasarrufu sayesinde daha yüksek faturalara katlanmak zorunda kalmayacaksınız. Yapılması gereken ise “Veri Tasarrufu” modunu açık hale getirmek. Böylece videolar, otomatik olarak oynatılmayacak ve düşük çözünürlük ile görüntülenecek.

Eğer cihazınızda birkaç Twitter hesabı kayıtlı ise tasarruf modunu açtığınızda bu özellik, tüm hesaplarınız için geçerli olacak.

Özellik, henüz iOS kullanıcıları için test ediliyor. Ancak test sürecinin sona ermesinin ardından tüm kullanıcılar için aktif hale getirilecek.

Peki test kullanıcısı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Eğer iOS kullanıcısı iseniz yapmanız gereken Twitter ekranınızı sağa kaydırmak. Ardından “Ayarlar ve Gizlilik” menüsünde “Veri Tasarrufu” (Data Saver) olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer özellik için test kullanıcısı değilseniz, bir süre daha beklemeniz gerekecek. Ancak özelliğin çok kısa bir süre içinde kullanılabilir olacağı gelen haberler arasında.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.