Yabancı dil öğrenmek isteyenler için internet üzerinde birçok yabancı dil öğrenme uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar bir dil öğrenmek, o dilin gramer yapısını anlamak ve kelime dağarcığı genişletmek için çok yararlı. Şimdi bu listeye son zamanlarda bir de Engly uygulaması katıldı.

Engly uygulaması, dil öğrenmek isteyen kişilere ağırlıklı olarak video desteği ile yabancı dil becerisi kazandırmakta. Farklı seviyelerdeki kullanıcılara üstelik ücretsiz ve reklamsız olarak eğitim veren Engly bugünlerde oldukça popüler.

Yeni başlayanlar veya İngilizcesini ilerletmek isteyenler, uygulama tarafından verilen filmler, belgeseller, eğitici ve eğlenceli videolarla; eğlenerek öğrenmenin tadını çıkarıyorlar. Kullanıcılar önce yabancı dil seviyelerini belirliyorlar sonra da ilgi alanlarına göre video seçimi yapıyorlar. Bu şekilde sıkılmadan ve eğlenceli bir şekilde kendilerini geliştirme fırsatı buluyorlar.

Engly App

Sizin İngilizce Seviyenize Özel

Engly uygulaması içinde başlangıç (beginner), orta (intermediate) ve ileri (advanced) seviyeler bulunuyor. Videoları, aynı zamanda İngilizce altyazılı olarak da takip etmek mümkün. Video izlerken anlamı bilinmeyen bir kelime ile karşılaşılırsa, bu kelimenin üzerine gelmek ve tıklamak yeterli.

Video tümüyle izlendikten sonra sonunda, izlenen video ile ilgili bir testin tamamlanması gerekiyor. Bu test başarısız olursa videoyu bir kere daha izlemek veya testi baştan bir kere daha yapmak lazım. Ancak isteyenler bir başka videoya da geçebiliyor.

Engly, Konuşarak Öğren uygulamasını da geliştiren Renkli Fikirler tarafından tasarlanmış. Renkli Fikirler, yerli bir kuruluş. Bu firma yabancı dil eğitimi konusunda İngilizce sözlük geliştirmekle işe başlayan Savaş Ateş ve Cem Topuz tarafından kurulan bir firma. Sonraki tasarımları da hep İngilizce eğitime odaklanmış durumda.

Firmanın ilk tasarımı olan Konuşarak Öğren uygulaması, İngilizce öğrenmek isteyen 24 binden fazla öğrenciyi internet ortamında, ana dili İngilizce olan Amerikalı eğitmenlerle buluşturdu. Bu şekilde programa katılan bu kişiler İngilizcenin pratiğini yaparak kendilerini geliştirdiler.

Engly App

Renkli Fikirler firması 2009 yılından bugüne yaklaşık 400 civarında eğitmenle çalıştı. Bugün firmanın çalışan sayısı 100 kişiyi buldu. Firmanın son ürünü olan Engly uygulaması ise son iki ay içinde 30 binden fazla indirildi.

Engly uygulamasının bu kadar fazla tutulmasındaki etken, İngilizce deyimlere, atasözlerine ve günlük yaşamda kullanılan konuşma kalıplarına ağırlık vermesi ve bir dil öğrenmeyi eğlenceli hale getirmesi.

Renkli Fikirler ekibi, öğrecilerin tercihlerine uygun videoları yerli eğitmenler eşliğinde hazırlıyor ve bu videoları altyazılar ile destekliyor. Video görüntülerde yer alan özel kelimelerin telaffuz şekilleri ve cümle içindeki kullanımları için de Amerikalı eğitmenlerden destek alınıyor.

Engly Uygulaması ile Kendinizi Ölçün ve Geliştirin

Bugün için Engly uygulaması içinde 150 civarında video bulunuyor. Firmanın genel yaklaşımı, her hafta içerik sayısını arttırmak ve İngilizce öğreniminde üç farklı seviyede de (başlangıç, orta ve ileri seviyeler) çok sayıda içerik sunmak.
Engly uygulamasının bir güzel yanı da öğrencilerin kendine özel bir kelime listesi yapabilmeleridir.

Bu arada Renkli Fikirler ekibi, konuşma paketleri, okuma içerikleri, telaffuz testleri ve videolarla İngilizce eğitim setleri gibi başka uygulamalar da geliştirmeye ve bunları mevcut uygulamalara entegre etmeye çalışıyor.

Engly AppBütün yabancı dil programlarında en büyük problem devamlılık. Genelde öğrenciler bir hevesle başladıkları yabancı dil eğitimini kısa süre sonra bırakmakta veya eğitimi tamamlasalar bile canlı tutamamaktalar. Engly uygulaması bu problemin üstesinden gelmek için video ağırlıklı bir öğrenim yolu seçmiş.

Engly uygulaması, iOS veya Andoid işletim sistemleri için App Store veya Google Play mağazalarından ücretsiz olarak indirilebilir. Uygulamanın Mart ayında ücretli olması bekleniyor.