Son dönemlerin en çok konuşulan mobil uygulamalarından biri olan Uber 10 milyon dolar tazminat ödemeye hazırlanıyor. Uber, bir süredir gündemde olan ve itibarına zarar veren davanın bir an önce sonuçlanması için 10 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Uber 10 Milyon Dolar Tazminat

Uber 10 Milyon Dolar Tazminat Ödemek Zorunda

Peki Uber neden davalık oldu? Davanın asıl kaynağı Uber’de çalışan siyah ve Latin kökenli çalışanların, erkek, beyaz ve Asyalı çalışanlara kıyasla yeterli zam, terfi ve bonus alamıyor olmaları. Uber, 10 milyon dolarlık tazminata ek olarak, terfi yönetimini değiştirmeyi de kabul etti.

Dava 420 Kişiyi Kapsıyor

Kadınlara ve farklı etnik kimliğe sahip olan çalışanlarına ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle Ekim 2017’de firmaya toplu dava açıldı. 420 farklı kadın ve etnikten insanı kapsayan davanın daha eski yıllara dayandığı ileri sürüldü.

Uber 10 Milyon Dolar Tazminat

Susan Fowler’ın Taciz İddiaları

Eski bir Uber çalışanı olan Susan Fowler, bir önceki sene yazdığı makalede Uber firmasında başına gelen taciz olayını anlatmış ve dikkatleri üzerine çekmişti.

Fowler’ın iddialarına göre, yöneticisi onu cinsel ilişkiye zorlamasına rağmen Uber, bahsedilen şahsın şirket için önemli bir çalışan olduğunu söyleyip herhangi bir ceza uygulaması başlatmayı reddetti.

Bu durumdan sıyrılmak için şirkette farklı bir pozisyona geçen Fowler, başka kadınların da taciz konusunda mağdur olduklarını öğrenip şirket sorumlularıyla tekrar görüşmek için harekete geçti. Ancak incelemeleri sonucunda, sorumlulardan ismi geçen yöneticiyle ilgili kendilerine bir şikayet gelmediği yanıtını aldı.

Bunun üzerine Susan Fowler, yaşadıklarını sosyal medyadan insanlara iletti. Fowler’ı yazdıklarını gören Uber CEO’su Travis Kalanick, resmi Twitter hesabından yaşananların iğrenç olduğuna ve sorumluların kovulacaklarına dair açıklama yaptı.

CEO her ne kadar 20 kişiyi işten çıkarsa da, olanların şirket üzerindeki olumsuz etkisi hala son bulmadı. Davanın seyrinin, 1 Mayıs tarihli duruşma sonrası netlik kazanması bekleniyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.