Facebook verileri çalabilecek 200 uygulama daha bulunca kullanıcıların tedirginliği arttı. Geçtiğimiz aylarda popüler uygulamanın adı Cambridge Analytica skandalı ile gündeme gelmiş ve uygulama kullanıcılarının güvenini kaybetmişti.

Facebook Verileri Çalabilecek 200 Uygulama

Facebook Verileri Çalabilecek 200 Uygulama Hakkında Ne Yapacak?

Pek çok tepkiyle karşılaşan Facebook yeni bir krizin eşiğinde. Skandalın ardından kendi içindeki uygulamaları tek tek denetleyen Facebook, verileri kötüye kullanabilecek potansiyelde 200 uygulama daha buldu. Uygulamalar askıya alındı ancak bu durum kullanıcıları tedirgin etmeye yetti.

Facebook Verileri Çalabilecek 200 Uygulama

Facebook Denetimi Artırdı

Facebook bir krizi daha göze alamıyor. Bu nedenle de denetimi artırmış durumda. Uygulama denetimleri ilk sonuçlarını verdi. 200 adet uygulama verileri çalabilecek potansiyelde bulunduğu için askıya alındı. Uygulamaların isimleri henüz açıklanmadı.

Ancak Facebook bu uygulamalarda bir kötüye kullanım tespit etmiş olmayacak ki, kullanıcılara bilgi vermedi. Çünkü bilindiği üzere kötüye kullanımın tespiti durumunda Facebook kullanıcılarını bilgilendireceğini duyurmuştu.

Facebook skandalın ardından güvenlik önlemlerini arttırdı çünkü benzer bir skandalın ortaya çıkması şirketi oldukça zora sokacak. Geçtiğimiz aylarda yaşanan skandalın ardından Facebook kullanıcıları #deletefacebook kampanyası başlatmış pek çok ünlü isim de bu kampanyaya destek vermişti.

Skandalın ardından ifade veren Facebook Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ifade vermiş, yaşananlar dolayısıyla üzgün olduğunu belirterek kullanıcılardan özür dilemişti. Ancak skandalın bir kez daha tekrarlanması durumunda özür dilemenin yeterli olmayacağını biliyor olmalı ki, şirket içinde denetim üst noktaya çıkarıldı.

Facebook, yeni uygulamaları otomatik bir sistemle kontrol ettiğini bu nedenle bazı sakıncalı durumların gözden kaçabileceğini doğrulamıştı. Bu nedenle ekip artık aynı hataya düşmemek için denetimi ihmal etmiyor.

Peki kullanıcılar söz konusu 200 uygulama hakkında endişelenmeli mi? Henüz Facebook tarafından yapılan bir açıklama bulunmuyor. Uygulamalar da askıya alındığı için endişelenecek bir durum gözükmüyor. Ancak denetimlerin sonuçlarının en sağlıklı verilerini önümüzdeki süreçte alacağız.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.