Uber New York’ta lisans alamayarak büyük bir şok yaşadı. Son 1 yılda sık sık tartışmalara konu olan taksicilik uygulaması Uber’in bu karar sonrası nasıl bir strateji izleyeceği merak ediliyor. İşte New York’taki lisans

Uber New York’ta

Uber New York’ta Neden Lisans Alamadı?

Bilindiği gibi özel otomobil sahipleri, Uber sayesinde taksicilik yaparak gelir elde edebiliyor. Ülkemizde sarı taksiler ile yaşadığı kriz nedeni ile sık sık gündeme gelen, sonuç olarak faaliyetleri yasaklanan Uber, bir başka sıkıntılı durumu şu sıralar New York’ta yaşıyor.

New York Şehir Konseyi, bugün yasa tasarısı oylaması gerçekleştirdi. Bu yasa tasarısına göre; Uber ve benzeri şirketlere, şehir içinde faaliyet göstermek isteyen yeni araçlar ve sürücülere bir yıl süre ile yeni lisans verilmeyeceği açıklandı.

Bu kararın ardındaki en temel neden, şehirdeki trafik yoğunluğunun incelenecek olması. Bunun dışında Uber ve benzeri firmaların faaliyetlerinin mercek altına alınacak olması.

Tasarı kapsamında bir de hem Uber hem de sarı taksi sürücüleri için asgari ücret belirlenmesi kararlaştırıldı. Bu yasa tasarısı ile New York, Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde Uber ve benzeri şirketlere karşı kısıtlama getiren ilk kent oldu.

Yasa tasarısı New York Belediye Başkanı Bill de Blasio tarafından imzalanacak. Ardından önümüzdeki haftalarda yürürlüğe girecek.

Uber New York’ta

Sarı Taksiler Yine Zafer Kazandı

Ülkemizde Uber ile ilgili verilen karar, sarı taksi sürücüleri tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Benzer bir durum da New York’ta yaşandı. Ancak Uber ve benzeri şirketler, araçlara yeni lisans verilmemesinin fiyat artışına yol açacağını ve bu durumun da müşterilerin aleyhine olacağını savunuyor.

Bu arada belirtelim: New York şehrinde Uber sürücülerinin sayısı, sarı taksi kullanan şoförlere oranla hayli fazla. Kentte yalnızca 14 bin civarında sarı taksi bulunurken, Uber ve benzeri firmaların 80 binden fazla aracı bulunuyor.

Bakalım bu karar, Amerika’nın diğer kentleri için de emsal olacak mı…

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.