Uber sarhoş yolcuları tespit etmeye hazırlanıyor. Son dönemin en çok tartışılan uygulaması Uber, ülkemizde hali hazırda yasaklanmış olsa da, dünya genelinde ses getirecek bir çalışmaya imza attı.

Uber Sarhoş Yolcuları Tespit Ederken Yapay Zeka Kullanacak

Uber, yeni çalışmasıyla yolcuların sarhoş olup olmadığını tespit etmeye hazırlanıyor. Bunun için de yapay zeka kullanacak. Şirket çoktan yapay zeka tabanlı patent başvurusunu yaptı. Peki sistem nasıl işleyecek? Gelin hep birlikte ilginç projenin detaylarına göz atalım.

Geçtiğimiz hafta bir patent başvurusu yayınlandı. Buna göre Uber, araç çağıran yolcuların sarhoş olma ihtimalini mercek altına aldı ve anlayabilmek için de yapay zeka (AI) destekli bir yazılım üzerinde çalışmaya başladı. Buna göre yapay zeka desteği ile yolcunun durumu tespit edilecek. Yazılımın yakın zamanda devreye girebileceği de yorumlar arasında.

Uber Sarhoş Yolcuları Tespit

Sarhoş Yolcular Neden Tespit Edilecek?

Uber son dönemlerin en popüler ve en medyatik mobil uygulaması. Dünya genelinde hem eleştirilerin hedefi olan hem de takdir edilen şirket çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Ülkemizde sarı taksilerle yaşadığı problemler nedeni ile gündeme gelen ancak hükümetin son kararı ile yasaklanan uygulama iddialı çalışmalarını hız kesmeden sürdürmekte kararlı.

Son yeniliği olan sarhoş yolcuları tanıma özelliği ise oldukça faydalı olacağa benziyor. Yolcuların Uber uygulamasını nasıl kullandığını takip ederek hakkında fikir sahibi olmayı amaçlayan yazılım sarhoş kişileri kolayca tespit edecek.

Tespit işleminde kişilerin düğmelere ne kadar hassas tıkladığı, imla kurallarına ne kadar uyabildiği, yürüme hızı ve de telefonu tutuş açısı gibi kıstaslar değerlendirilecek. Bunun üzerine de detaylı bir rapor oluşturulup önceki veriler ile kıyaslanacak.

Eğer sistem yolcunun sarhoş olduğuna karar verirse, bu konuda eğitimli uzman sürücülere yönlendirme yapacak. Bu eşleştirme ile tatsız olayların yaşanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.