Sabahları zamanında uyanabilmek, işe veya derse geç kalmamak için çoğu zaman çalar saat özelliği olan mobil telefonlarımızdan yardım alıyoruz. Fakat bazen de telefonların dahili alarm uygulamaları, bizi yataktan çıkmaya ikna etmede yetersiz kalabiliyor. Daha önce mobil alarm uygulaması kullanmadıysanız veya kullandıklarınız sizi mutlu etmediyse mutlaka yazımıza göz atın.

Neden Mobil Alarm Uygulaması Kullanmalı?

Siz de sabahları art arda “ertele” butonuna basmadan hemen uyanmak ve güne zinde başlamak istiyorsanız, uygulama mağazalarındaki alarm uygulamaları incelemenizde büyük yarar var. Dahili uygulamalarda bulunmayan birçok gelişmiş özelliğe bu uygulamalar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Alarmı durdurmadan önce sizi uyanmaya zorlayan veya uyku düzeninize göre sizi en uygun zamanda uyandıran bu mobil uygulamalar ile uyanma sürecinizi çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

İşte sizi yatağınızdan fırlamaya ikna etme potansiyeline sahip 11 mobil alarm uygulaması…

1) Walk Me Up

Walk Me Up

Sizi yataktan kalkmaya zorlayan Walk Me Up uygulamasında alarm, sadece belli sayıda adım attığınız zaman susuyor. Uyanmak için en kesin yolun kalkıp yürümek olduğunu savunan bu uygulamayı eğer telefonu sallayarak kandırmaya çalışırsanız, uygulama yürünmesi gereken adım sayısını artırarak sizi cezalandırabilir. Uygulamanın alarmı erteleme özelliğini pasif hale getirerek kendinizi ilk seferde kalkmaya teşvik edebilirsiniz.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Walk Me Up! Alarm Clock
Walk Me Up! Alarm Clock
Developer: Bazzinga Labs
Price: Free

2) Alarmy

Alarmy

Bazı sitelerce “dünyanın en sinir bozucu alarm uygulaması” seçilen Alarmy, fotoğraf moduyla diğer uygulamalardan farklılaşıyor. Alarmy’yi kullandığınızda alarmı kapatmak için yataktan kalkıp daha önceden uygulamaya fotoğrafını kaydettiğiniz bir yerin yeniden fotoğrafını çekmeniz gerekiyor. Bu yaratıcı uygulamada, alarmı kapatabilmek için telefonu sallamanızın gerektiği ve matematik problemi çözdüren farklı modlar da mevcut.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

3) I Can’t Wake Up

 I Can’t Wake Up

I Can’t Wake Up ile uyanmak için sekiz farklı görevden birini seçebilirsiniz. Matematik problemi, hafıza oyunları gibi yerine getirilmesi gereken görevler bulunan uygulamanın barkod özelliği de oldukça işe yarıyor. Bu özellik için diş macunu veya kitap gibi herhangi bir nesnenin barkodunu önceden tarayıp uygulamaya kaydettikten sonra uyanmak için aynı barkodun tekrar taratılması gerekiyor. Nesneyi yatağınızdan uzak bir yere koyarak kısa sürede yataktan çıkmayı garantileyebilirsiniz.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

I Can't Wake Up! Çalar Saati
I Can't Wake Up! Çalar Saati

4) Sleep Cycle Alarm Clock

Sleep Cycle Alarm Clock

Popüler olduğu kadar da akıllı olan Sleep Cycle Alarm Clock, uyku sürecinizi analiz ederek sizi kaldırmak için en uygun saati belirliyor. Ses ve titreşim analizi yöntemi ile uyku evrelerinizi gözlemleyen bu uygulama, uykunuzun en hafif olduğu zamanı öngörüp alarmı ona göre ayarlıyor ve olabildiğince kolay bir şekilde uyanmanızı sağlıyor. Aynı zamanda uyku istatistiklerinizi her gün grafik halinde sunan bu uygulama sayesinde daha verimli bir gece ve sağlıklı bir uyanma süreci elde edebilirsiniz.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Sleep Cycle: Sleep Tracker
Sleep Cycle: Sleep Tracker

5) SpinMe Alarm Clock

SpinMe Alarm Clock

SpinMe uygulamasının alarmını durdurabilmek için yapmanız gereken, elinizde mobil cihazınızla birlikte kalkıp kendi etrafınızda dönmek. Alarm sesini sevdiğiniz bir şarkı olarak ayarlayıp uyanma sürecinizi dönüp dans ederek de değerlendirebilirsiniz. Hemen kalkacağınızdan emin olmak isteyen bu uygulamada erteleme özelliği ise bulunmuyor.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

SpinMe Alarm Clock
SpinMe Alarm Clock
Developer: Abdulla Al-Shurafa
Price: Free

6) Puzzle Alarm Clock

Puzzle Alarm Clock

Çeşitli zorluklarda bulmacalarla sizi uyandırmayı amaçlayan Puzzle Alarm Clock sayesinde bulmacayı çözmeye çalışırken uyku halinden kurtulabilirsiniz. Alarm çaldıktan beş dakika sonra sizi tekrar yoklayan uygulama, tekrar uyuyakalmanıza engel olmaya da yardımcı oluyor. Bu uygulama ile alarm erteleme işlevine sınır koyarak eninde sonunda uyanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Android uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Alarm Clock Puzzle
Alarm Clock Puzzle
Developer: Wro Claw Studio
Price: Free

7) Shake-it Alarm

Shake-it Alarm

Üç farklı şekilde uyandırma hizmeti bulunan uygulamada alarmı telefonu sallayarak, çığlık atarak ya da ekrana sertçe vurarak kapatabiliyorsunuz. Üstelik belirtilen sürede alarmı kapatamadığınız takdirde uygulama, daha önceden belirlediğiniz bir telefon numarasına kısa mesaj atıyor ve bu sefer de arkadaşınızın sizi arayarak uyandırmasını sağlıyor.

Android uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Shake-it Alarm - Alarm Clock
Shake-it Alarm - Alarm Clock
Developer: SuperCommon
Price: Free

8) Wave Alarm

 Wave Alarm

Wave Alarm, hareket kontrolü (motion control) teknolojisi sayesinde el hareketlerinizi algılayarak cihazınıza dokunmadan alarmı rahatlıkla kontrol etmenize imkanı tanıyor. Basit el hareketleriyle alarmınızı ister erteleyin ister tamamen susturun.

9) Wake Alarm Clock

Wake Alarm Clock

Oldukça sade bir arayüz tasarımına sahip bu mobil alarm uygulaması ile telefonunuzu analog bir saate dönüştürebilirsiniz. Eski saatlerde olduğu gibi alarmı ertelemek için ekrana basabilir, kapatmak için ise telefonu ters çevirebilirsiniz. Alternatif olarak telefonu sallama seçeneği ile üç kuvvet ayarından birini tercih ettikten sonra telefonu sallayarak alarmı susturabilirsiniz.

10) Rise Alarm Clock

Rise Alarm Clock

Basit arayüzü ve sade renkleriyle kullanıcı dostu olan Rise Alarm Clock, iddialı uyandırma şekillerindense uygulamayı istediğiniz gibi yönetmenize izin veriyor. Ne zaman ve nasıl uyanacağınızı kendiniz belirleyebileceğiniz bu uygulamada ekran görüntüsü, saate göre gökyüzünün rengini yansıtıyor.

iOS uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

11) Timely Alarm Clock

Timely Alarm Clock

Sade bir tasarıma ve arayüzünü kolaylıkla kişiselleştirebilmeniz için geniş bir renk kataloğuna sahip bu uygulama, telefonunuzu elinize aldığını algılayabiliyor. Bu algılama yeteneği sayesinde telefonun kaldırıldığını fark eden Timely Alarm Clock, alarmın sesini kısıyor. Farklı cihazlarda eş zamanlı çalışabilen bu uygulamada Google Now entegrasyonu da mevcut.

Android uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Timely Alarm Clock
Timely Alarm Clock
Developer: Bitspin
Price: Free