UBER yasaklandı mı sorusu birkaç gündür akılları meşgul ediyor. Bunun nedeni de Resmi Gazete’de yayımlanan son düzenleme oldu.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile korsan internet uygulamalarına araçlarını kullandıranların belgesinin iptal edileceğine dair karar da alınmış oldu. Bununla birlikte UBER için çalışan araçları bünyesinde kayıtlı gösteren firmalar da uyarı cezası alacak.

UBER Yasaklandı Mı

Uber Yasaklandı mı Tartışması

25 Mayıs tarihinde yayımlanan düzenleme, bir süredir devam eden tartışmaya son noktayı koydu. Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması ile UBER konusunda da önemli bir adım atılmış oldu.

Buna göre UBER şoförlerinin yetki belgeleri, polis tarafından ikinci kez işlem yapılması durumunda iptal edilecek. Ayrıca iki yıl süresince de taşımacılık yapmaları yasaklanacak.

İnternet uygulamalarına araçlarını kullandıran ve D2 yetki belgesi bulunan kişiler, eğer işlem yapıldığı halde faaliyetlerine devam ederse de bu durumda ne tür yaptırımlarda bulunulacağı da yeni düzenleme ile belli oldu.

UBER Yasaklandı Mı

UBER Nasıl Etkilenecek?

Bilindiği gibi UBER sürücüleri, D2 yetki belgesine sahip turizm firmalarına kayıtlı şekilde iş yapıyor.

Artık yetkisi dışında taşımacılık faaliyetinde bulunanlar, ciddi yaptırımlarla karşılaşacak. Bu kişiler, ilk aşamada uyarı alacak. Eğer faaliyet devam ederse belgeleri iptal edilecek ve 2 yıl yasaklanma gibi idari işlemler uygulanacak.

Bu kişilerin, karayolu taşımacılığı faaliyetinde bulunmak adına belge alanların dışında kaldığını belirtelim. Bir de elbette kendi taşıma kapsamının dışında çalışanlar ve belgesi olmadan taşıt kullananlar bu yaptırımlardan etkilenecek.

Bununla birlikte taşıtlarını yasa dışı faaliyetler için kullandırmayı seçen D2 belge sahipleri de tespit edildiklerinde 50 uyarı cezası alacak. Cezayı kaldırmak için 3 bin lira yatırılması gerekecek.

Uyarı, ücretin yatırılması ile kaldırılacak. Ancak D2 belge sahipleri bir yıl içinde iki defa uyarı alırsa, yetki belgelerinin iptali durumu söz konusu olacak.

UBER’den Açıklama Geldi

Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken UBER’den açıklama geldi. Yapılan açıklama şu şekilde:

“Türkiye’deki şehirlerin ulaşım seçeneklerini geliştirmek amacıyla tüm ilgili yerel paydaşlarla iş birliği içinde çalışmak istiyoruz ve uzun vadeli sadık bir iş ortağı olarak Türkiye’ye sonuna kadar bağlıyız.

Saygılarımızla”

Sizce yeni yönetmelik, UBER’i ne oranda etkileyecek? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.