Mobil teknoloji denince akla gelen en büyük şirketlerden birisi olan Türk Telekom, geçtiğimiz Ağustos ayında yeni mobil uygulaması olan Tambu’yu tanıttı. Bir akıllı klavye uygulaması olan Tambu, bu alanda fark yaratmanın peşinde. “Türkiye’nin yeni klavyesi” olma sloganıyla yola çıkan uygulama, Türklere özgü deyimler, atasözleri ve emojiler içermesiyle diğer dijital klavyelerden ayrılıyor. Uygulama şuan, Apple App Store ve Google Play Store mağazalarında kullanıcılara sunulmuş durumda.

Uygulamayı oluşturan Türk Telekom firması, Türkçe konuşan bütün müşterilere ulaşabilmeyi kendine hedef edinmiş durumda. Tambu, birçok platformla uyumlu çalışabiliyor. Android ve iOS cihazlarda yer alan kendi klavyeni seçebilme özelliğine sayesinde akıllı telefon kullanıcılarına ulaşabileceğini düşünen Tambu, Türkiye’ye has olan özellikleri bünyesinde bulundurmasından dolayı da pek çok Türk kullanıcı tarafından tercih edilecek gibi duruyor.

turk-telekom-tambu-uygulamasi

Tambu Uygulaması İçerisinde Neler Olacak?

Türklere özel bir kullanım dikkate alınarak tasarlanan Tambu klavye uygulaması; F ve Q klavye özelliği, GIF, atasözleri sözlüğü, kişiselleştirilebilen arkaplan ve tema seçenekleri, yerel ve hareketli çıkartmalar gibi birçok özelliğe sahip. Uygulama içerisinde bulunan çeviri desteği ile yazdığınız cümleyi eş zamanlı olarak 100’ün üzerinde dile çevirebilirsiniz. Yazmaya üşendiğinizde veya müsait olmadığınızda kullanabileceğiniz konuş-yaz özelliği, size kolaylık sunan başka bir özellik. Kişisel sözlük ile kısayolunu belirlediğiniz kelimelerin uzun halini uygulama sizin için yazıyor. Kaydırıp yazma özelliği sayesinde parmağınızı ekrandan hiç kaldırmadan ve hız kesmeden istediğiniz cümleyi yazabilirsiniz. Verilen bu özelliklerin birçoğu araç çubuğu dahilinde kullanılabilecek ve bu bahsi geçen araç çubuğu da kullanıcı tarafından kişiselleştirilebilecek. Türkçe’nin yanı sıra Almanca ve İngilizce klavye seçenekleri de sunan Tambu, bu özellikleri sayesinde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan bir platform olmak istiyor.

Türk Telekom’un Tambu’dan Beklentisi Ne?

Türk Telekom Dijital ve İnternet Projeleri Birim Başkanı olan Dr. Ramazan Demir, Tambu’nun tanıtımını yaparken yaptığı açıklamada, rekabetin artık platform tabanlı klavyelerde devam ettiğini ve bu nedenle yalnızca bir arayüz değil, platform tasarladıklarını belirtti. Tambu uygulamasını 50 kişi bulunan bir ekip ile birlikte 6 aylık bir süre içerisinde tasarladıklarını ve yüksek beklentiler içerisinde olduklarını belirten Demir, Tambu uygulamasının küresel pazar içerisinde kendine yer bulacağından neredeyse emin olduğunu çünkü pazara yönelik bir ürün olduğunu açıkladı.

Tambu mobil uygulamasına Android için buradan, iOS için ise buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.