Edward Snowden, geçmişte Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın telefon dinleme ile ilgili ciddi bir skandalını ortaya çıkararak gündeme gelmişti. Şimdi ise Android işletim sistemli eski telefonları, birer dinleme ve gözetleme cihazına dönüştüren Haven adlı uygulamasıyla karşımızda.

Yeni Güvenlik Sisteminiz: Haven

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in istihbarat aktivitelerinin gün yüzüne çıkmasını sağlayan Edward Snowden, eski mobil cihazları adeta gözetleme sistemine çeviren bir uygulama geliştirdi.

Uygulama, evinizde bulunan eski mobil cihazlarınızın mevcut donanımsal parçalarını kullanarak davetsiz misafirleri takip etmenize yarıyor. Haven, temel olarak güvenlik kamerası özelliği taşısa da standart bir kameraya göre daha çok gözetleme alternatifi içerdiğini hemen söyleyelim.

Haven’in Farkı Ne?

Gözetleme programı olarak adlandırabileceğimiz Haven; otel odası, ev, ofis gibi alanların takibini isteyen kişiler için çözüm bulma gayesiyle geliştirilmiş bir takip programı uygulaması.

Bu programın ilk kez kullandığını söylemek yanlış olur, dünyada bu işlevi sağlayan farklı uygulama örnekleri var. Fakat Haven, yüklendiği cihazdaki tüm sensörleri kullanıyor, bu da onu diğer programlardan oldukça farklı hale getiriyor.

Durum Bilgileri, Cihazınıza Bildirim Olarak Geliyor

Takip sistemi programlarından olan Haven, mobil cihazın tüm sensör ve özelliklerini kullanarak hassas bir sistemle oluştuğundan dolayı, hareketi takip etme özelliği yanında ışık, titreşim ve sesin de rahatlıkla algılanmasını sağlıyor.

Haven, ses ve görüntüleri günlük olarak kaydettiğinden herhangi bir farklılık oluştuğunda bu durumu kullanıcıya bildirim olarak iletiliyor. Uzaktan erişimle kontrol panellerini kullanabilen takipçiler, bu durumun hangi saatte, nerede, kaç kez yaşandığı gibi ayrıntılı soruların cevaplarını bulabiliyor.

Haven’ın görece uygun fiyatlı ve basit Android telefonlara yönelik olarak üretildiğini görüyoruz. Dolayısıyla telefonunuzun başına herhangi bir olumsuzluk gelse veya cihazınız zarar görse bile üzülmenize gerek kalmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Özetle, kullanmadığınız telefonlarınızı artık gün yüzüne çıkarma vakti! Eski mobil cihazlarınızın birçok parçası bu uygulama sayesinde güvenlik kamerasına dönüşebiliyor.

Eski telefonlarınızın kamera, ışık sensörü, mikrofon gibi parçalarını Haven uygulaması ile birleştirerek kendi güvenlik sisteminizi yaratabilirsiniz. Uygulamayı buraya tıklayarak veya aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz.

Sizin daha önce bu amaçla kullandığınız başka uygulamalar oldu mu? Eski Android telefonunuzu Haven’la güvenlik sistemine dönüştürmeyi düşünür müsünüz? Yorumlarınızı bekliyoruz.