Mobil platform yelpazesinin en büyük kısmını şüphesiz ki oyunlar oluşturuyor. Bu platformda konsol, kutu ve akla gelebilecek tüm oyun türlerinin özel versiyonları yer alıyor. Sayılamayacak kadar çok sayıda mobil oyun içeren bu toplulukta, bilgi ve zekâ yarıştıran bir oyun türünün ön plana çıkması zor olsa da, Trivia Crack son zamanlarda zoru başarıyor. Bu başarısı sayesinde, mobil uygulama mağazalarının en çok indirilen oyunları arasında da adından söz ettiriyor.

Trivia Crack ile Yarışırken Öğrenin!

Trivia Crack, diğer oyunlardan farklı olarak iki kişilik bir deneyim sunuyor ve bu özelliği de akıllara ünlü bir kutu oyunu olan Trivial Pursuit’i getiriyor. Oyunu oynayabilmek için, Facebook tabanlı bir hesap oluşturmak gerekiyor. Facebook, oyun için geniş kapsamlı sosyal özellikler içeriyor. Fakat Facebook sahibi olmayan kullanıcılar, kişisel bilgilerini kullanarak bağımsız bir hesap da oluşturabiliyor.

Hesap oluşturulduktan sonra giriş aşamasını tamamlayan oyuncular, oyunun ana sayfa ekranına yönlendiriliyor. Oyunun kontrol merkezi olan ana sayfa; yeni bir oyun başlatma, devam eden ya da bitirilen oyunları takip etme, bonusları alma gibi görevleri yerine getiriyor. Bu bölümde aynı zamanda oyundaki ikonların işlevleri de oyunculara anlatılıyor.

Trivia Crack

Farklı Kategorilerde Bilginizi Sınayabilirsiniz

Trivia Crack, oyunculara iki farklı oyun tipi sunuyor. Bunlardan biri klasik oyun modu iken, kurallı bir düello niteliğindeki diğer moda ise “meydan okuma” adı veriliyor. Bu iki oyun tipi de rastgele oyuncularla veya arkadaşlarla oynanabiliyor.

Klasik oyun tipinde iki oyuncu karşı karşıya geliyor. Oyuncuların hangi kategoride bir soru ile karşılaşacağının belirlenmesi için bir çark döndürülüyor ve soru belirleniyor. Bu kategoriler coğrafya, spor, bilim, kültür-sanat, tarih ve eğlence olan altı farklı alandan oluşuyor.

Klasik oyun tipinde, oyuncuların her soruya verecekleri cevaba 20 saniye zaman tanınıyor. Oyuncular, sorulan soruyu 20 saniye içerisinde doğru cevaplayamadığı takdirde, oyun hakkı rakip oyuncuya veriliyor.

Trivia Crack’in diğer oyunlardan farklı olan bir özelliği ise, eş zamanlı oyun anlayışının olmayışı. Oyuncular soruları aynı anda cevaplamak yerine, sırayla oynuyor. Soruya yanlış cevap veren ya da cevaplayamayan yarışmacının hakkı, diğer oyuncuya veriliyor.

Oyuncuların sembol sorusunu görebilmesi için ard arda üç soruyu doğru yanıtlaması gerekiyor. Sembol almak isteyen ve hak kazanan oyuncular, hangi kategoride sembole sahip olmak istiyorlarsa o kategoriyi seçebiliyorlar.

Sembol sorusunu görebilmek için bir diğer yöntem ise, soru çarkının üzerindeki taç ikonuna denk gelmek oluyor. Bu yöntem aynı zamanda bir kısa yol teşkil ediyor. Oyun sonunda altı kategorinin de sembolünü toplamış olan oyuncu, oyunun galibi oluyor. Kendi hanelerine sembol eklemek istemeyen oyuncular, rakip oyuncunun sembollerinden birini alabilmek için onlara meydan okuyup bilgilerini yarıştırabiliyor.

Arkadaşlarınıza Meydan Okuyabilirsiniz

Trivia Crack üzerindeki iki oyun tipinden bir diğeri olan “meydan okuma” modunda ise tamamen rekabet esas alınıyor. Böylece yarışma ruhu daha fazla hissediliyor. Oyundaki oyuncular, diledikleri kişilere meydan okuyabiliyor. Bunlar bazen oyuncunun kendi arkadaşları olurken, bazen de oyunun karşınıza çıkardığı herhangi bir grup olabiliyor. Bu grup içerisindeki her oyuncu, aynı soruları yanıtlıyor ve bilgileri test ediliyor.

Oyuncular her kategoriden iki soru ile karşılaşıyor ve toplam 12 soruya yanıt vermeleri gerekiyor. En çok doğru yanıtı veren kullanıcı, süre olarak da en önde ise meydan okumanın lideri oluyor. Yani doğru sayıları eşit olan yarışmacılar için belirleyici unsur, süre oluyor.

Trivia Crack

Yarıştığı oyunları kazanan oyuncular, oyunun tüm araçlarından faydalanabilmek için gerekli olan altınları kazanıyor. Bu altınların en önemli işlevleri soru esnasında yanlış cevapları eleme, bir sonraki soruya geçme vb. joker hakkı tanıması oluyor. Soruları doğru yanıtlayan oyuncuların elmas hanesi de doluyor. Oyuncular, kazanılan bu elmaslar ile kollu makine tipindeki oyunlardan kart alabiliyor. Bu kartlar sayesinde oyuncular altın, çark çevirme hakkı, elmas ya da ekstra can gibi ödüller kazanabiliyor.

Şanslıysanız Ekstra Can Hakkı Kazanabilirsiniz

Trivia Crack’in oyunculara verdiği 3 can var; fakat şanslı makineden çıkan kartlarla can sayısı artabiliyor. Bu şans kartları olmasa bile, biten üç can sonrasında her saat başı, hesaba bir can daha ekleniyor. Üç can haznesi de dolduktan sonra yenilenme işlemi sona eriyor. Oyuna kendini kaptırıp can yenilemek isteyenler, reklam videoları izleyerek ya da Facebook arkadaşlarından ekstra can isteyerek can kazanabiliyorlar.

Trivia Crack, oyuncuların sohbet etmesine de olanak sağlıyor. Bunların yanı sıra, oyunun haftalık ve genel sıralama kısmı bulunuyor. Bu kısımda oyuncular, bulundukları konumu görebiliyor.

Her oyunda olduğu gibi, Trivia Crack’te de kişisel bilgilerin yer aldığı bir profil bölümü bulunuyor. Bu bölümde oyuncular kendilerine ait istatistikleri görebiliyor. Aynı zamanda, oyun içerisinde uygulama içi satın alma da mevcut.

Tasarım harikası olan Trivia Crack, oyunculara yalnızca kendi bilgilerini başkalarıyla kıyaslama fırsatını vermiyor; turnuva tipindeki meydan okuma modu ile farklı bir eğlence tarzı da oluşturuyor. Bu sayede arkadaş gruplarınızla da keyifli vakitler geçirmiş oluyorsunuz.

Tüm bunlara ek olarak, oyunu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise sorulan soruları kullanıcıların oluşturuyor olması. Böylelikle hem oyuna sosyal bir boyut, hem de oyunculara farklı bir bakış açısı kazandırılıyor.

Trivia Crack, Apple App Store ve Google Play Store‘da mevcut. Oyunu indirmek istediğinizde bu mağazalardan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.