Cep telefonları ve bilgisayarlara altyapı desteği sunarak çeşitli uygulamalarını geliştiren işletim sistemleri, özellikle son yıllarda bu konuda oldukça üst seviyelere çıkmayı başardılar. Kullandığınız cep telefonunda sürekli olarak yeni bir uygulama görebiliyorsunuz. Ayrıca cihazlara yüklediğiniz uygulamalara sürekli olarak yeni eklemeler yapılarak güncelleme geliyor. Cihazlara gelen güncellemeleri hiçbir şekilde uğraşmadan ‘otomatik güncelleme’ özelliği ile yapabiliyoruz. Ancak bu özellik internet tüketimi açısından kişileri daha sonradan zor duruma bırakabiliyor. Cihaz üzerinde uygulamaların otomatik güncellemesi özelliğini devre dışı bıraktığınız zaman siz istemediğiniz sürece kullandığınız hiçbir uygulama kendini yenileyemiyor.

Android İşletim Sisteminde Otomatik Güncelleme Kapatma

Android tabanlı cihaz kullanan kişiler Google Play Store menüsü üzerinden kolayca otomatik güncelleme özelliğini devre dışı bırakabilir. Google Play üzerine erişim sağladığınız zaman sol üstteki simgeyi kullanarak Ayarlar menüsünü açın. Karşınıza çıkan pencerede Genel başlığında bir seçenek olacak. Bu seçeneğin üzerine bastığınız zaman ‘Uygulamaları Otomatik Güncelle’ bölümü açılacaktır. Bu kısımda karşınıza üç ayrı seçenek çıkıyor. Bu kısımda hem otomatik güncellemenin aktif hale getirilmesi hem de devre dışı bırakılması ile ilgili seçenek bulunuyor. En üstteki seçeneğe tıkladığınız zaman cihazın uygulamaları otomatik güncelleme özelliğini devre dışı bırakmış olursunuz. Bu özellik devre dışı bırakıldığı zaman uygulamalar güncellemeden önce size sorulur. Google Play Store üzerine girip uygulamalara güncelleme onayı vermediğiniz sürece cihaz hiçbir şekilde otomatik güncelleme yapmaz.

iOS Otomatik Uygulama Güncellemesini Kapatma

Android işletim sisteminden sonra en geniş uygulama kapasitesine sahip olan iOS, uygulamaları otomatik güncelleme özelliğine sahiptir. Bu özelliği devre dışı bırakarak uygulamaların sizin talimatınız dışında güncellenmesini önleyebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle cihazın Ayarlar menüsü üzerine erişin. Bu kısımda iTunes ve App Store menüsünü göreceksiniz. Bu menüye girdiğiniz zaman alt kısımda Güncellemeler başlığını göreceksiniz. Güncellemeler başlığının sağında yer alan işareti kapalı konuma getirdiğiniz zaman uygulamaların otomatik olarak güncellenme özelliği devre dışı kalmış olacaktır. Ayrıca iOS üzerinde özel olarak uygulamaların otomatik güncellemesini de devre dışı bırakabiliyorsunuz. Yalnızca belli başlı uygulamaların otomatik güncelleme yapmasını istemiyorsanız, bu kısımda ilgili uygulamaları seçerek otomatik güncellemeyi kapatabiliyorsunuz. Bazı uygulamalara gelen yeni eklentiler kullanıcıları memnun etmeyebiliyor. Bu özellik sayesinde uygulamanıza sizin istediğiniz dışında güncelleme gelmesini engellemiş oluyorsunuz.

Windows Otomatik Uygulama Güncellemesini Kapatma

Bilgisayar tabanında hizmet veren bir işletim sistemi olan Windows, farklı sürümleriyle hizmet veriyor. Bu açıdan uygulamaların otomatik olarak güncellenmesini kapatmak için her sürümde farklı bir işlem yapmanız gerekiyor. En yaygın sürüm olan Windows 10’da uygulamaların otomatik güncellemesini kapatmak için öncelikle Windows Tuşu + R kombinasyonuna basıyoruz. Açılan sayfada ilgili yere ‘Services,msc’ yazıyoruz. Burada karşınıza bir sayfa çıkarak çeşitli menüler aktarılacaktır. Buradan Windosw Update seçeneğinin üzerine gelerek sağ tuşa basın. Sağ tuşa bastığınız zaman karşınıza çıkan işlem menüsünde ‘Durdur’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe bastıktan sonra tekrardan Windows Update üzerinde sağ tuşa basarak Özellikler menüsüne giriş yapın. Başlangıç türünün hemen karşısında yer alan boşluğu ‘Devre Dışı’ olarak değiştirin. Daha sonra uygula dedikten sonra Tamam tuşuna basın. Bu işlemin ardından Windows 10 üzerindeki hiçbir uygulama otomatik olarak kendini güncellemez. Uygulamalara gelen güncellemeleri kendiniz yapmak için mağazaya girerek işlem onayı vermeniz istenir.

Windows 7 ve 8 sürümünde bu özelliği devre dışı bırakmak içinse Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp Windows Update menüsüne tıklayın. Açılan sayfada Ayarları Değiştir kısmına girin. Burada karşınıza 4 farklı seçenek çıkıyor. Burada uygulamaları devre dışı bırakmayla ilgili olan seçeneği tıkladıktan sonra otomatik güncelleme devre dışı bırakılmış olur.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.