Mesajlaşma devi WhatsApp, kullanıcılara WhatsApp durumlarını diğer sosyal medya platformlarında paylaşma imkanı verecek özellik fikrini test ediyor. WhatsApp durumları, Instagram’ın Hikayeler özelliği tarzında; 24 saat sonra kaybolmak üzere profilinizde fotoğraflar, yazılar ve videolar paylaşabildiğiniz bir hizmet. WhatsApp’ın Beta programına kayıtlı olan kullanıcılar artık durumlarının altında, direkt olarak Facebook Hikayeler kısmında ya da Instagram, Gmail veya Google Fotoğraflar gibi başka bir uygulamaya gönderebilecekleri yeni paylaşma özelliğini görecekler. WhatsApp Durumlarını

WhatsApp’tan Facebook gibi uygulamalara direkt bir paylaşma linki olmasına rağmen herhangi bir hesap bağlama işlemine ihtiyacınız yok. Bunun yerine, sistem diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi iOS ve Android cihazlarda zaten var olan veri paylaşma API’lerini kullanıyor. Yani veriler sadee telefondaki uygulamalar arasında transfer oluyor.

Verileri Instagram gibi Facebook’un sahip olduğu servislerle paylaşsanız bile bu iki gönderi birbirinden farklı oluyor. Yani Facebook’un sisteminde bu gönderiler tek bir gönderi olarak değil, ayrı ayrı bağlantısız olarak işleniyor.

Aynı zamanda otomatik olarak başka bir serviste paylaşma özelliği de yok. WhatsApp bu özelliğin kullanıcı tarafından aktif bir karar olması gerektiğini söylüyor.

WhatsApp durumları bugün 500 milyon kullanıcı tarafından kullanılarak büyüdü ve 2020’de, WhatsApp uygulamasında reklamların gösterildiği ilk yer olacak.WhatsApp Durumlarını

WhatsApp Durumlarını Paylaşırken Dikkat Etmeli!

WhatsApp’ın Facebook ile birlikte veri paylaşımı izlenimi konusunda dikkatli olması gerekiyor. Facebook, mesaj servisi WhatsApp’ı 2014 yılında satın aldığında, WhatsApp, kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmayacağına söz verdi ve “bağımsız ve özerk olarak” çalışacağını söyledi. Ne yazık ki, bu durum 2016 yılında şirketin kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmaya başlayacağını söylediğinde değişmiş oldu. O zamandan beri Fransız ve Alman düzenleyiciler tarafından Facebook’a bu uygulamayı durdurması söylendi. 2017 yılında şirket, Avrupa Komisyonu tarafından, satın almadan önce hesapları ne ölçüde bağlayabileceği konusunda düzenleyicileri yanılttığı için 122 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Açık konuşmak gerekirse, WhatsApp’ın yeni durum paylaşma özelliğinin, Facebook’un geçmişte başına açtığı veri paylaşma sorunu gibi bir derdi yok. Ancak Facebook, her üç ana servisinden de kullanıcıların tek bir teknik backendde mesajlaşmalarına izin vermeye doğru ilerlerken, bunun gibi görünüşte masum olan özellikler bile yoğun incelemeye maruz kalabilir.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.