Korsan WhatsApp uygulamasına dair muhtemelen bilgi sahibi değildiniz. Ancak ek özelliklerle geliştirilmiş bir WhatsApp deneyimi yaşamak isteyerek, belki de siz de o tehlikeli yazılımı mobil cihazınıza yüklediniz. O halde yazımızı mutlaka okuyun!

Korsan WhatsApp

Korsan WhatsApp Uygulaması Nedir?

Android kullanıcıları günümüzde en çok kullanılan uygulamalardan biri olan WhatsApp‘ın sahtesinin bulunduğu haberleri ile tedirgin olmaya başladı. Aslında WhatsApp Plus adıyla karşımıza çıkan bu uygulama hiç de sanıldığı gibi yeni bir uygulama değil. 2017 yılında ortaya çıktı ancak son günlerde uygulamaya olan ilgide artış gözlemleniyor.

Korsan WhatsApp

WhatsApp Plus Neden Tehlikeli?

Uygulama, size ekstra özellikler sunduğu için dikkat çekici olabiliyor. Ancak Korsan WhatsApp uygulaması ile kişisel bilgileriniz üçüncü şahıslar tarafından kopyalanabiliyor.

WhatsApp Plus, kullanıcıya daha gelişmiş özellikler sunan bir üst sürüm gibi gösteriliyor. Uygulamanın yüklenmesinin ardından kullanıcılar bir siteye yönlendiriliyor. Bu sırada sahneye Android/PUP.Riskware.Wtaspin.GB isimli yazılım çıkıyor.

Telefonunuza sızan virüslü yazılımlar aracılığıyla rehber, mesaj, galeri ve cihazınızda bulunan diğer kişisel içerikleriniz üçüncü şahıslara aktarılıyor.

Sahte Uygulamalardan Korunmanın Yolları

Google bu tip kötü amaçlı uygulamaları engellemek için Play Store’da birçok yol denemesine rağmen, veri çalmayı amaçlayan bazı yazılımcılar her seferinde yeni bir alternatif bulup kullanıcıların telefonlarına sızmayı başarıyor.

Google Play Store Android uygulamalarında güvenliği artırmak için Google Play Protect adlı bir sistem geliştirdi. Bu sistem sayesinde yüklediğiniz uygulamalar otomatik olarak virüs taramasından geçiriliyor.

Cihazınıza sadece Play Store’dan yükleme yaparsanız kötü amaçlı ve sahte yazılımlardan korunmuş olacaksınız. Bu sahte ve kötü amaçlı uygulamalardan korunmak için dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise program sürümünün geliştiricileridir.

Hiçbir orijinal uygulamanın yeni sürümü farklı bir geliştirici tarafından yapılmaz. Bir uygulamanın gelişmiş başka bir sürümü varsa ya ücretlidir yada cihazınızda mevcut olan uygulama otomatik olarak güncellenerek yeni sürüme yükseltilir.

Bu nedenle bir uygulamayı yüklemeden önce ne kadar güvenilir olduğuna dikkat edin ve WhatsApp gibi bir uygulamanın üst versiyonlu sürümünü başka geliştiricilere teslim etmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.