Turkcell, iki yıla yakın bir süredir üzerinde çalıştığı arama motoru Yaani’yi yayına soktu. Turkcell tarafından bir basın toplantısı ile duyurulan yerli arama motoru, ülkemizin ilk fonksiyonel ve kapsamlı arama motoru olması açısından önemli. Yaani’nin ana dili Türkçe olarak açıklandı, dolayısıyla kendi dilimize hakim olmasının fark yaratacağı düşünülüyor.

Çarpıcı bir logosu olan Yaani, tanıtıma katılan gazetecilerin beğenisini kazandı. İnternet ortamında ülkemizin en büyük eksiklerinden biri olarak görülen arama motorunun, diğer arama motorlarına rakip olacak bir performansa sahip olması bekleniyor.

Yandex ile İşbirliği

Arama motoru geliştirme çalışmalarında, Rusya’nın ünlü arama motoru markası olan Yandex ile birlikte çalışıldığı söyleniyor. Her ne kadar sunuş toplantısında bu dile getirilmese ve Google veya Yandex ile herhangi bir işbirliği yapılmadığı ifade edilse de yabancı basında çıkan bir haber, bunun aksini işaret ediyor.

Geçen hafta içinde bir Rus haber sitesinde, arama motoru çalışmalarında Yandex ve Turkcell’in ortak bir çalışma yürüttükleri ve ülkemizde Yandex tarafından desteklenen Yaani isimli bir arama motorunun geliştirildiği açıklandı. Dolayısıyla, Yaani arama motoru için Yandex ile ortak bir çalışma yürütülmüş olması yüksek bir ihtimal.

Zaten Yandex’in, Google’a karşı bir süredir agresif bir tutum sergilediği biliniyor. Diğer taraftan Yandex, ülkemizde pazar payını büyütmek için çaba gösteriyor. Şimdi bu ortaklık ile Yandex ciddi bir avantaj yaratmış oluyor. Yaani arama motoru, Yandex ve Turkcell gibi iki büyük şirketin ilk meyvesi oldu diyebiliriz.

Yaani

Yaani ile Veriler Güvende

Turkcell bu çalışması ile gerçekte, ülkemizde oluşturulan dijital verinin sınırlarımız içinde kalmasını hedefliyor. Bu proje ile dijital veriler, Gebze Veri Merkezi’nde saklanacak ve bunlar işlenerek yenilikçi hizmetlere dönüştürülecek.

Firma yetkililerine göre Yaani, sadece Turkcell’in değil, bütün Türkiye’nin arama motoru olacak. Türkçe odaklı çalıştığı için arama yaptıkça öğrenen, öğrendikçe de daha iyi sonuçlar çıkaran bir yapısı var.

Yaani arama motorunun bir özelliği de lokasyon tabanlı çalışması. Örneğin bir film aranmışsa, en yakın hangi sinemada gösterildiği bilgisi de verilecek. Kısaca Yaani arama motoru, ülkemiz koşullarına uygun şekilde, istenilen bilgilere daha hızlı ve doğru bir erişim sağlayacak.

Arama motorunun bu ilk sürümü, sadece iOS ve Android işletim sistemlerinde çalışacak. Ama kısa süre süre sonra kendine ait bir web sayfası olacak ve buradan da aramalar yapılabilecek.

Yaani arama motoru, Turkcell tarafından geliştirildi ama isteyen herkes kullanabilecek, sadece Turkcell kullanıcıları değil. Ama elbette Turkcell sahiplerinin bazı avantajları olacak. Örneğin mobil telefonlara ilk defa kurulduğu zaman ve ilk kullanıldığı zaman, Turkcell kullanıcılara 1’er GB internet verecek. Ayrıca yapılan aramalar internet hakkından düşmeyecek, sadece arama sonucunda çıkan sayfalara girildiği zaman internet kullanılmış olacak.

Yaani’nin Avantajları

Şimdi aşağıda bu yerli arama motorunun kullanıcılara ne gibi yararlar sağlayacağına bakalım:

  • Filmler ve gösterildiği sinemalar hakkında, hava durumu hakkında ya da yakındaki kafe ve lokantalar hakkında araştırma yapılabilir.
  • Bir şarkı veya şarkıcı araştırılabilir, hatta Turkcell ile uyumlu olduğu için bulunan müzik, o anda Fizy üzerinden dinlenebilir.
  • Ülkemiz ve dünya üzerindeki en son haberler takip edilebilir.
  • Kendi dilimize uygun bir arama motoru olduğu için, yeni iş alanları yaratılabilir.
  • Bu uygulama dilimizin farklı yapısını anlayacak şekilde tasarlanmıştır. Dolayısıyla Türkçe yapılan aramalarda en doğru sonuçları verecektir.

Yaani arama motoru, Türkiye’de kısa sürede yüzde 25 oranında bir paya sahip olmak istiyor. Çünkü bu arama motorunun ana dili Türkçe ve Turkcell bunun büyük bir avantaj yaratacağına inanıyor. Ayrıca Yaani kelimesi, Ortadoğu ve Rusya ülkelerinde de kullanılan bir kelime. Turkcell’in hedefi, önce ülkemizde, arkasından da bölgesel ölçekte başarılı olmak.

Yerli arama motorunu kullanmak için uygulamayı App Store ve Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

2 gün içerisinde 300 bin indirilme sayısına ulaşan arama motoru hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.