Gidilecek yerin adını yazarak ya da sokağını veya caddesini yazarak yolu, harita üzerinden görmek ne güzel. Üstelik bunu yaparken navigasyon programının trafik yoğunluğuna bağlı olarak alternatif güzergahları da göstermesi ve kullanıcıyı trafik sıkışıklıklarından kurtarmasına ne demeli? İşte Yandex Navigator, bu özelliklere sahip bir navigasyon programı.

Yandex Navigator, bir adım daha ileri gidiyor ve park sorununa da çözüm getiriyor. Kullanıcının o anki yerine en yakın park alanlarını ve oraya nasıl gidileceğini de gösteriyor. Hatta kullanıcıların verilerine dayanarak, güzergah üzerindeki bir trafik kazasını, yollarda yapılan yol yapım çalışmalarını ve yoldaki başka problemleri de kullanıcıya bildiriyor.

Yandex Navigasyon ile araba kullanırken gözü yoldan almak da gerekmiyor. Uygulama, sesli olarak güzergahı sürücüye anlatabiliyor. Üstelik o sırada kullanıcı bir başka uygulamaya geçse bile arka planda çalışmaya devam ederek sesli yol tariflerini vermeye devam ediyor. Uygulamanın bir yararından daha bahsedelim. Seçilen güzergah üzerinde giderken uygulama daha uygun bir rota bulursa, bunu da sürücüye haber veriyor.

Bütün bu ayrıntılara bir sürücünün kısa sürede ulaşması mümkün değil, ama Yandex Navigator uygulaması, sürücülere kısa sürede bu imkanı veriyor. Kısaca Yandex Navigator’un tek bir amacı var: Kişiyi gitmek istediği noktaya en hızlı yoldan ulaştırmak.

Bunu yapmak için de güzergah üzerinde diğer kullanıcılardan edindiği ayrıntılı bilgileri hemen paylaşıyor. Bir yol çalışması veya o anda yaşanan bir trafik kazası kişiyi istediği yere gitmekten alıkoyacaksa uygulama hemen yeni rotalar belirleyebiliyor.

Yandex Navigasyon her defasında sürücüye en fazla üç alternatif yol sunabiliyor. Artık bunlardan birini seçmek sürücüye kalmış. Yandex Navigator, en kısa yolun yanında daha uzun, ama trafiği daha hafif bir güzergah da öneriyor. Üstelik önerilen güzergah üzerinde ücretli bir geçiş varsa, bunu da sürücüye bildiriyor.

Yandex Navigator ile Artık Yardımcı Pilotunuz Var

Bir kere önerilen güzergah seçildikten sonra Navigator, ne kadar mesafede dönüş olacağını veya ne kadar mesafe güzergahın doğruca takip edilmesi gerektiğini sesli olarak söylüyor. Ayrıca harita üzerinde de bu dönüş ve düz gidiş durumlarını yazılı olarak gösteriyor. Gidilecek yere kalan süreyi ve mesafeyi de ekranda gösteriyor.

Yandex Navigator’e komutları sesle vermek için bu fonksiyonun açık olması gerekiyor. Bu özelliği etkinleştirmek için cihaza Yandex diye seslenmek yeterli oluyor. Arkasından gidilecek yer sesli olarak cihaza bildirilirse artık bundan sonrasını Yandex Navigator yapabiliyor.

Yandex Navigator‘un bir güzel özelliği de sürücünün yola çıkmadan önce güzergah seçimini yapabilmesi. Bu şekilde yola çıkarken zaman kaybetmeden varış noktasını cihaza bildirmek yeterli.

Sürücü eğer aracını yavaş sürüyorsa, önemli dönüş noktalarını atlamamak için uygulama, haritayı otomatik olarak sürücüye yakınlaştırıyor.

Yandex Navigator, ülkemiz dışında Rusya, Belarus ve Ukrayna’da da kullanıma açık. İsteyenler bu uygulamayı, Yandex’in resmi sitesinden ücretsiz olarak indirebilir.

Siz navigasyon için hangi mobil uygulamayı kullanıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.