Vevo Android ve iOS uygulamalarını kapatma kararı aldı. Dünyanın en popüler klip portallarının başında gelen ve binlerce videonun yer aldığı platformun, kendi uygulamalarını neden kaldırdığı merak konusu oldu. İşte bu kritik kararın sebebi…

Vevo Android ve iOS

Vevo Android ve iOS Uygulamalarını Neden Kapatıyor?

Dev portalın bu kararının arkasında YouTube bulunuyor. Vevo, YouTube’a daha fazla odaklanma kararı aldı. Bu nedenle de uygulamalarını kapatacağını duyurdu.

Üstelik uygulamalar, birkaç hafta içinde kapanmış olacak. Yani Vevo’nun mobilde kullanımı artık sadece web tarayıcılar üzerinden gerçekleştirilebilecek. Portal, YouTube’a ağırlık vermek istiyor. Dolayısıyla kliplerin yayınlandığı web sitesi de YouTube’a yönlendirilecek.

Peki bu kararın arkasındaki ana neden ne? Vevo, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı ve şu ifadeleri kullandı:

İleriye dönük olarak kitleleri etkilemeye ve büyüme fırsatlarını takip etmeye devam edeceğiz. Premium müzik videolarımız ve orijinal içerik kataloğumuz, YouTube’da giderek büyüyen bir kitleye ulaşmaya devam edecek. Vevo içeriğine erişimi daha da genişletebilmek için ek platformlarla çalışmanın yollarını araştırıyoruz.

Vevo Android ve iOS

Daha Geniş Kitlelere Ulaşmak

Aslında bu radikal kararın en büyük sebebi, Vevo’nun YouTube aracılığı ile daha geniş kitlelere erişmek istemesi olarak açıklanabilir. Ulaşılan kitlenin büyümesi ile Vevo, daha cesur atılımlara yönelecek ve ek platformlarla çalışmak için yeni anlaşmaları devreye alacak.

Bu sayede de hem bilinirliğini artırmış olacak hem de daha geniş kitleler tarafından kullanılan bir platform haline gelecek.

Vevo, pek çoğunuzun ilk kez duyduğu bir platform olabilir. Bunun nedeni platformun YouTube kanalının, henüz ülkemizde kullanılamıyor olması… Ancak dünyada binlerce kullanıcı, müziğe ve kliplere ulaşmak için platformu kullanıyor.

Bu noktada YouTube aslında firmanın en güçlü rakibi denebilir. YouTube ile rekabet edemeyeceğini anlayan platform, bükemediği eli öpmeye karar vermiş gibi görünüyor.

Elbette bu, sadece bir adım. Amaç ise daha fazla kişiye ulaşabilmek. Yardımcı servislere harcanan vakti de YouTube’a yönlendirerek kitlesini genişletmeyi amaçlayan Vevo’nun amacına ulaşıp ulaşamayacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.