Casus Pegasus adındaki yazılım akıllı telefon kullanıcılarını tehdit ediyor. Bu yazılım sizin herhangi bir talimatınız olmasa dahi, kişisel verilerinizi ele geçirebilme özelliğine sahip.

Nitekim telefonların tuş kilidini otomatik olarak açıyor sizin adınıza arama yapma, ekran görüntüsü alma, ses kayıt etme gibi birçok casus işlemleri sadece birkaç dakika gibi bir sürede üstelik kimsenin ruhu duymadan anında yapabiliyor.

Bütünüyle ortada duran bu özellikleri ile düşünülecek olunduğu zaman söz konusu yazılımın mobil teknoloji alanını tehdit eden bir yazılım olduğu şimdiden tartışılan konuların arasında ilk sıralarda gelmeye başladı.

Casus Pegasus

Casus Pegasus Yazılım İsrail Menşeli

Üstelik söz konusu bu casus yazılım İsrailli yazılımcılar tarafından geliştirildi. İsrailli yazılımcıların aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, dünyanın önde gelen Avrupa ülkelerinde akıllı cep telefonu olan kullanıcılarının neredeyse hepsini ilgilendiren bu siber saldırıyla kişisel verileri yasa dışı yollar üzerinden ele geçirmek, kişiler hakkında haksız yere veri toplamak ve bu yolla kişileri şantajla tehdit etmek amaçlananlar arasında gerekçe olarak gösterilmekte.

Şimdi merak edilen tek şey hangi cihazların bu tehdit kapsamında yer aldığı ve casus yazılımın ağına düşmemek için hangi önlemlerin alınması gerektiği yönünde yoğunlaşmakta.

Casus Pegasus

Casus Pegasus iOS ve Android’i Tehdit Ediyor

İsrail menşeli Pegasus adlı bu casus yazılım hem Android işletim sistemli akıllı cep telefonlarını hem de iOS işletim sistemine sahip akıllı mobil cihazları tehdit ediyor. Bunun için uzmanlar telefonların sürekli olarak güncel tutulması ve güvenilir anti-virüs yazılımlarıyla periyodik aralıklarla telefonların akıllı taramadan geçirilmesini öneriyor.

iOS ve Android işletim sistemlerine bulaşan bu casus yazılım, telefonlarda depolanan bütün değerli verileri ele geçirecek bir güce sahip. Bununla birlikte güvenilmeyen kaynaklardan uygulama, oyun ve benzeri herhangi hiçbir şeyin de kesinlikle yüklenmemesini tavsiye ederek akıllı telefon kullanıcılarını bu yönünde uyarıyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.